Brutální znásilnění indické dívky vyhnalo lidi do ulic

Dillí - V indickém Dillí se protestovalo proti častému a jen málo trestanému násilí na ženách. Některé demonstranty policie rozháněla vodními děly. Protestovat začali kvůli případu třiadvacetileté studentky, kterou skupina šesti mužů znásilnila a zbila v autobuse. Policie už čtyři muže zadržela, po dalších pátrá. Dívka je v kritickém stavu v nemocnici, podle doktorů má vnitřní zranění.

Indickou společností otřásl případ znásilnění mladé studentky medicíny. Spolu s kamarádem se dostala do potyčky se skupinou mužů v autobuse. Násilníci se na ni nakonec vrhli a brutálně ji znásilnili a zbili ji železnou tyčí. Přidal se k nim dokonce i řidič autobusu. Kamarádovi přitom zabránili, aby ženě pomohl. Dívka je v kritickém stavu v nemocnici. Policie čtyři z šestice mužů již zatkla. Po dalších pátrá.

Nejmocnější indická politička Sonia Gándhíová, předsedkyně vládního Indického národního kongresu (INK) oběť znásilnění navštívila a slíbila urychlený zákrok proti pachatelům. Vyzvala rovněž policii, aby zavedla výcvik zaměřený na zásahy v případech zločinů proti ženám.

Pozorovatelé tvrdí, že násilí proti ženám je v Indii na vzestupu hlavně kvůli tomu, že stále více žen opouští domovy a chodí do práce. V zemi navíc panuje hluboce zakořeněné přesvědčení, že ženy jsou podřadné. Mnoho rodin stále pokládá narození holčičky za břemeno a závazek platit v budoucnu vysoké věno. 


Indie potřebuje tvrdší zákony

Obyčejní občané, ochránci lidských práv i zákonodárci volají po tvrdém potrestání viníků a po celkovém zpřísnění trestů za zločiny proti ženám. Před policejním velitelstvím v Dillí se na protest proti násilí na ženách shromáždil dav lidí. 

„Na ženách se tady páchají doslova zvěrstva. Já už jsem sice dospělá, ale i tak si nejsem jistá, jestli jsem na ulicích v bezpečí. Proto tlačíme na nějakou reakci, nejlépe na třech stupních. Na naši společnost, která se k ženám nechová rovnoprávně, na policii, která selhala ve svém poslání a zatřetí na soudy, které řešení těchto případů protahují místo toho, aby rychle přijaly důležité zákony,“ říká členka Indické asociace žen. 

Mezitím byly v Indii znásilněny nejméně další dvě dívky, z nichž jedna byla zabita. Policie oznámila, že ve státě Bihár na severu Indie bylo z kanálu vytaženo tělo desetileté dívky. Místní policejní šéf Adžit Kumár řekl, že byla hromadně znásilněna, zabita a její tělo bylo hozeno do kanálu. Policie případ vyšetřuje. V témže regionu 14letou školačku znásilnili čtyři muži. Stav dívky je kritický. Pachatelé byli identifikováni, ale policie zatím nikoho nezatkla.

Vláda již navrhla tvrdší postihy za násilí páchané na ženách a policie slíbila posílit hlídky v ulicích, zejména v noci. Opoziční poslanci dnes pro násilníky žádali v parlamentu trest smrti.

„Vlády existují pro dobro lidí, ale podívejte se, co se stalo. Budou muži, kteří denně znásilňují konečně potrestáni? Pokud to vláda není schopna učinit, měla by pachatele předat nám,“ říká jedna z protestujících studentek. Naráží na to, že většina pachatelů chodí po svobodě a naopak ještě dívkám vyhrožují - a ty pak často spáchají sebevraždu.