Jihokorejská prezidentka podává pomocnou ruku Severní Koreji

Soul – Nově zvolená jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje slibuje vstřícnější politiku vůči Severní Koreji. Prezidentka plánuje poskytovat Pchjongjangu širší humanitární pomoc, zároveň ale dala jasně najevo, že nehodlá dát všanc národní bezpečnost. Pchjongjang označil její výzvy k dialogu za podvod.

Zdroj: ISIFA Autor: The Asahi Shimbun via Getty Images

Kromě zpomalující se jihokorejské ekonomiky musí řešit ještě jeden palčivý problém – vztahy s nepřátelskou Severní Korejí pod vedením mladého a nevyzpytatelného Kim Čong-una. A zdá se, že Pak Kun-hje na to půjde po dobrém. 

Sází na dialog založený na vzájemné důvěře – jednání a obnovení humanitární pomoci na sever poloostrova. Soul je ochoten posílat Pchjongjangu potraviny, léky a zboží každodenní potřeby pro malé děti, nemocné a další zranitelné skupiny obyvatelstva. Žádný z těchto druhů pomoci nebude podle prezidentky zneužitelný pro vojenské účely. To ale slíbila jen za záruku, že se KLDR vzdá svého jaderného programu. 

Pak Kun-hje:

„Nedávné odpálení rakety dlouhého doletu ze Severní Koreje ukázalo, jak vážnému problému naše země čelí. Konfliktu v našem regionu se bojí celý svět a myslím, že lidí chtějí, abych krizi čelila s rozumem.“


Ve své předvolební kampani nevyloučila ani summit s mladým severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který se ujal moci před rokem. Distancovala se také od tvrdé politiky odcházejícího prezidenta I Mjong-baka, který prakticky pozastavil humanitární pomoc Severu. 

Jenže ve snahách o přátelštější vztahy se Severem budou zřejmě prezidentku krotit její kolegové z vládní konzervativní Strany nových obzorů, stejně jako mezinárodní diplomatická scéna. 

Pak Kun-hje je vůbec první ženou v čele Jižní Koreje. V prezidentských volbách získala téměř 52 procent hlasů. Její soupeř o 4 procenta méně. Zvítězila i přesto, že je dcerou někdejšího vojenského diktátora a její dnešní rival byl za vlády jejího otce politickým vězněm.

Video Hlavou Jižní Koreje bude poprvé žena
video

Hlavou Jižní Koreje bude poprvé žena