Biden poprvé svolal komisi pro kontrolu prodeje zbraní

Washington - Americký viceprezident Joe Biden se poprvé sešel se členy komise, která má z rozhodnutí prezidenta Obamy během ledna vypracovat návrhy na kontrolu prodeje střelných zbraní. Členy jsou kromě ministrů také nejvyšší představitelé dvanácti vládních bezpečnostních agentur. Potřebu zasáhnout proti liberálním pravidlům držení zbraní vyvolal koncem minulého týdne krvavý incident v connecticutském Newtownu.

„Prezident chce splnit svůj slib, že zasáhne,“ řekl Biden v krátkém prohlášení pro novináře. „I kdybychom měli zachránit jediný život, musíme jednat,“ dodal. Biden přitom zvlášť upozornil na zákon z roku 1994, který zakazoval prodej určitého druhu poloautomatických útočných pušek. Když platnost zákona v roce 2004 vypršela, nepodařilo se ho už kvůli nedostatečné podpoře členů Kongresu obnovit.

Členy komise jsou kromě ministrů spravedlnosti, vnitřní bezpečnosti, školství a zdravotnictví i nejvyšší představitelé dvanácti vládních bezpečnostních agentur. „Chci slyšet váš názor, protože k dosažení pokroku potřebujeme vaše informace,“ řekl Biden členům komise, o jejímž sestavení rozhodl prezident Obama ve středu.

Bidenova komise by měla během ledna Obamovi předložit návrh, jak regulovat prodej palných zbraní, zejména takových, které využívají vysoce kapacitní zásobníky. Má rovněž vypracovat návrhy na zlepšení péče o pacienty s mentálním postižením a na odstranění násilí ve veřejném prostoru.