Syrská armáda opět střílela raketami Scud

Damašek - Syrská vláda opět použila v bojích proti svým oponentům rakety Scud, oznámila Severoatlantická aliance. Od minulého týdne je to druhý případ nasazení těchto zbraní v syrské krizi.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen Damašek za raketové útoky kritizoval. „Považuji to za projev zoufalství režimu směřujícímu ke svému konci,“ řekl.

NATO dalo nedávno kvůli předchozím pohraničním incidentům souhlas k vyslání obranných systémů Patriot do Turecka. Útoky raketami Scud, vedené minulý týden na severu Sýrie, obavy Turecka z většího vojenského incidentu v pohraničí posilují.

Syrští povstalci se v těchto dnech snaží dobýt vojenskou základnu, která chrání vojenský průmyslový objekt v severosyrské Safíře. Nejméně sedm z nich při bojích podle opoziční Syrské organizace pro lidská práva padlo.

Vojenské průmyslové objekty se nacházejí jižně od Aleppa a jsou obklopeny vojenskými základnami. Před třemi dny se tam povstalci zmocnili vojenského skladu. Armáda ale později na objekt zaútočila letecky a při náletu přišlo o život asi 20 rebelů.

Rusko podle Putina není ochráncem syrského prezidenta

Ruský prezident Vladimir Putin dnes na závěr summitu Evropské unie a Ruska v Bruselu prohlásil, že jeho země není žádným ochráncem syrského prezidenta Bašára Asada. Moskva prý chce v Sýrii demokraticky zvolenou vládu. Zároveň zopakoval svoje stanovisko, že míru v Sýrii lze dosáhnout pouze prostřednictvím rozhovorů mezi znesvářenými stranami. Putin to řekl na závěr summitu Evropské unie a Ruska, kterého se zúčastnil v Bruselu.

Agentura AP komentovala Putinovy výroky jako možnou součást ruské snahy se distancovat od svého starého spojence, který ztrácí půdu pod nohama následkem porážek od povstalců na domácím bojišti a rostoucí mezinárodní izolace. Neopomněla ale zdůraznit, že Putin neučinil ani náznak toho, že by Moskva mohla změnit svůj postoj a přestat blokovat mezinárodní sankce proti syrskému režimu.