Sarkozy přešvihl kampaň a od státu možná nic nedostane

Paříž - Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy překročil zákonem stanovený limit na financování kampaně před prezidentskými volbami. Jeho straně UMP proto stát nemusí proplácet žádné náklady. UMP s tím nesouhlasí a odvolala se. Podle místních médií je to poprvé, co by nějakému kandidátovi, který se dostal do druhého kola voleb, mohlo být zamítnuto vyúčtování k proplacení nákladů na kampaň.

Stranám se ve Francii za kampaň jejich prezidentského kandidáta dává téměř 11 milionů eur, kandidát ale nesmí utratit víc než 22,5 milionu eur. Sarkozyho tým předal úřadům vyúčtování kampaně s náklady ve výši 21,3 milionu eur. Nezávislý úřad pro financování volebních kampaní CNCCFP ale usoudil, že k této částce je nutné přičíst i náklady za cesty Sarkozyho, které byly více cestami kandidáta než prezidenta.

Poslanec UMP a pokladník Sarkozyho kampaně Philippe Briand výpočet úřadu odmítl. Navíc údajné překročení limitu je podle něj jen o 1,6 procenta, což by nemělo být považováno za porušení pravidel.