Obama nominoval Kerryho na ministra zahraničí

Washington – Americký prezident Barack Obama oznámil nominaci demokratického senátora Johna Kerryho na post příštího ministra zahraničí USA. Kerry nahradí ve funkci Hillary Clintonovou. Jeho schválení v Senátu by mělo proběhnout hladce, protože má silné vazby na demokraty i na republikány; v Senátu působil dlouhá léta za stát Massachusetts. Prezident prohlásil, že Kerryho k převzetí úřadu „připravil život“. Vyzdvihl zejména fakt, že Kerry je zběhlý v otázkách zahraniční politiky.

Obama prohlásil, že Kerry je díky své politické dráze a službě Spojeným státům zosobněním americké politiky ve světě. V projevu označil Kerryho za „ideální volbu pro vedení americké diplomacie v příštích letech“. Získal si podle šéfa Bílého domu úctu a důvěru po celém světě a „chápe odpovědnost za moudré využití americké síly, zejména vojenské“. Obama dnes vyzdvihl zejména fakt, že Kerry je zběhlý v otázkách zahraniční politiky a „nebude potřebovat žádnou přípravu“.

John KerryJohn Forbes Kerry (s jeho vzorem Johnem Fitzgeraldem Kennedym jej pojí nejen iniciály J.F.K., ale i příslušnost k demokratům a katolické vyznání) se narodil 11. prosince 1943 v Auroře v Coloradu. Od ledna 1985 je senátorem za stát Massachusetts a od ledna 2009 předsedou senátního výboru pro zahraniční vztahy. V roce 2004 prohrál po velmi těsném souboji s republikánem Georgem Bushem souboj o prezidentský úřad. Od roku 1995 je Kerry podruhé ženatý s Teresou Heinzovou, dědičkou kečupového impéria. Jeho předkové z otcovy strany žili v rakousko-uherské monarchii: Kerryho dědeček Fritz Kohn se narodil v městečku Bennisch (nyní Horní Benešov na Bruntálsku), ve slezské části tehdejšího mocnářství.


Pokud horní komora Kongresu Obamův výběr schválí, stane se Kerry nástupcem ministryně Hillary Clintonové, která už dříve oznámila, že svůj post příští měsíc opustí. Dnešnímu oznámení Kerryho nominace ale Clintonová nebyla přítomna. Zotavuje se totiž z otřesu mozku, který si přivodila, když minulý týden upadla do bezvědomí v důsledku žaludeční virózy.

Barack Obama:

„Jsem velice hrdý, že mohu oznámit svou volbu nového amerického ministra zahraničí – Johna Kerryho. Celý život ho na tuto roli připravoval. Jako syn muže v diplomatických službách chová velkou úctu k lidem na ministerstvu zahraničí.“


Křeslo ministra zahraničí se stává prvním z vládních postů, které Obama před lednovým oficiálním zahájením svého druhého prezidentského mandátu obmění. Do čela uchazečů o nejvyšší diplomatický post se Kerry dostal poté, co z něj vypadla stálá americká představitelka v OSN Susan Riceová. Důvodem byla silná vlna kritiky, která vůči ní zazněla ze strany republikánů po zářijovém útoku na americký konzulát ve východolibyjském městě Benghází.

Obama má v úmyslu provést i další změny ve svém kabinetu. Novým ministrem obrany by se mohl stát bývalý republikánský senátor z Nebrasky Chuck Hagel, hovoří se i o bývalé náměstkyni ministra obrany Michele Flournoyové či nynějším náměstkovi šéfa Pentagonu Ashtonu Carterovi. Prezident by měl jmenovat i nového šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) výměnou za generála Davida Petraeuse. Kandidáty na vlivný post jsou Petraeusův zástupce Michael Morell a protiteroristický expert Bílého domu John Brennan. Uvolní se i post ministra financí: Timothy Geithner chtěl funkci opustit už loni a zůstal jen na přímou prosbu prezidenta. Ve vládě by ho mohl nahradit dosavadní personální šéf Bílého domu Jack Lew.