Postřelil ji Taliban. Šestiletou dívku zachránili američtí lékaři

Washington - Američtí lékaři operovali šestiletou afghánskou holčičku. Členové Talibanu postříleli její rodinu a málem zabili i ji. Když se o incidentu dozvěděl afghánský ministr zdravotnictví, požádal neziskové organizace o finanční pomoc na její léčbu. Až jí lékaři spraví oční důlek a tvář, bude se moci dívka vrátit zpět.

Chybělo málo a šestiletá Marcia mohla být další bezejmennou obětí války. Kulka ji zasáhla do levé tváře a vylétla nad pravým okem. Jen o vlásek tak minula mozek. Lékaři v americkém Oceaside jí z peněz neziskových organizací pomáhají vrátit se zpět do života. Kvůli porušenému nosu se jí těžko dýchalo. „Naším cílem je jí umožnit znovu normálně dýchat, cítit se v pořádku a zajistit, aby její obličej mohl normálně růst,“ podotkl operující lékař  Kaveh Alizadeh.

Malá Marica pochází z chudé afghánské vesničky. Otce i bratra zastřelili útočníci Talibanu přímo před jejíma očima. Šestiletou dívku střelili také a mysleli si, že je mrtvá. Marcia během dalších tří hodin málem vykrvácela, lidé z vesnice ji ale objevili a zavolali pomoc.

Když se o incidentu dozvěděl ministr zdravotnictví, požádal neziskové organizace o pomoc. „Je to vše o tom, vrátit to dítě zpět do života, dát mu důstojnost, aby mohlo znovu žít,“ řekla Elissa Montaniová z Global medical fund.

Podobný osud jako šestiletou Afghánku Marciu nedávno potkal také patnáctiletou Malalaj Júsafzájovou z Pákistánu. Talibánci ji střelili do hlavy a krku. Šlo o pomstu za dívčinu kampaň podporující vzdělávání žen. Dívka se léčí v nemocnici v britském Birminghamu a její stav se lepší. Časopis Time ji letos nominoval i na osobnost roku.