Čína zatrhla důstojníkům večírky

Peking - Čínská armáda se musí podřídit nařízení vlády, která chce skoncovat se zbytečným rozhazováním a korupcí. Důstojníci si tak už na večírky nezajdou. Oznámila to tisková agentura Nová Čína. Podobné nařízení vydal kabinet také pro civilní představitele působící v Pekingu. Jde o osm bodů, které mají změnit zavedenou praxi. V případě armády se ruší například vítací transparenty, červené koberce, květinová výzdoba a dárky.

„Představitelé armády mají také dohlédnout na manžely, děti a podřízené a zajistit, aby nikdo z nich nepřijímal úplatky,“ citovala z nařízení Nová Čína. Rovněž pro ostatní státní činovníky platí, že při inspekčních cestách nebude hrazen pobyt v luxusních hotelech a jejich kolony nebudou smět zbytečně používat sirény.

Jako první se prý novými pravidly začalo řídit vedení Pekingu. Při jednáních města už se nepořádají bankety, ale k dispozici jsou obyčejné bufety.

Nový vůdce čínských komunistů a budoucí čínský prezident Si Ťin-pching opakovaně upozorňoval, že pokud strana neskoncuje s výhodami a s korupcí, čekají Čínu nepokoje. 

Čínským vedením otřásl korupční skandál kolem bývalého nadějného politika Po Si-laje, s nímž se původně počítalo na nejvyšší stranickou funkci. Čeká nyní na proces, v němž bude čelit obžalobě z korupce a zneužití moci. Jeho žena si už odpykává trest za vraždu britského podnikatele.