Vědci chtějí naklonovat dokonalý vánoční strom

Berlín - Naklonovat se dá v dnešním světě vše od buněk až po opice. Němečtí vědci nyní přišli s myšlenkou, že naklonují dokonalý vánoční stromeček. Zákazníci by už tak nemuseli dlouhé hodiny obcházet stánky a hledat ten „nejhezčí“ kus. Tým biologů z berlínské Humboldtovy univerzity dokonce dostal vládní grant. V příštích letech chce přijít s metodou, s jejíž pomocí by se daly krásně rostlé stromky geneticky duplikovat.

V Německu jsou jako vánoční stromky velmi oblíbené jedle, které se tam pěstují v obrovském množství na plantážích, ačkoli jejich původním domovem je Kavkaz.

Tým biologů kolem Kurta Zoglauera se nyní snaží jejich pěstování postavit na poznatcích moderní genetiky. Sazenice totiž často odumírají a ani vzrostlé stromy někdy nejsou vhodné k prodeji kvůli nejrůznějším deformacím nebo nevzhledné barvě jehličí.

Do roku 2016 chtějí berlínští biologové vymyslet způsob, jak se problémům při pěstování jedlí zcela vyhnout. Stromy by se podle nich mohly klonovat jen z těch exemplářů, které se blíží dokonalosti.

Existovala by navíc řada přesně definovaných typů stromů - třeba ty s úzkou korunou pro malé domácnosti, které mají v bytech málo místa.

Města se pyšní vánočními stromy
Zdroj: ISIFA