Východ Evropy trápí tuhé mrazy, Británii záplavy

Kyjev - Východ Evropy trápí tuhé mrazy. Například na Ukrajině již umrzlo od začátku zimy přes osmdesát lidí. Ještě horší bilanci hlásí sousední Rusko, kde zemřelo již nejmíň dvě stě lidí. Přívaly sněhu ochromily také Bulharsko a Rumunsko. Počasí dělá starosti i lidem na opačném konci Evropy - v Británii. Silné lijáky tam trvají několik dní a půda už víc vody nepobere. Před záplavami úřady varují 170 míst v Anglii a ve Walesu. Někde jsou lidé bez proudu a objevily se i první sesuvy půdy. Jednu ženu zachraňovali záchranáři ze stromu, dalšího muže s dítětem pak z auta, kde je uvěznila voda. 

Posledních několik dní trápí většinu obyvatel Ukrajiny husté sněžení a teploty klesající až dvacet tři stupňů pod bod mrazu. Silnice jsou tak jen těžko sjízdné a některé oblasti v devíti regionech země jsou tedy úplně nepřístupné. Úřady v několika největších městech vybudovaly vytápěné nebo aspoň kryté přístřešky pro bezdomovce, do kterých se uchýlilo přes třináct tisíc lidí.

Andrej, bezdomovec:

„Pokud by žádné takové stanice nebyly, prostě bychom, řečeno bez obalu, vymřeli, každý z nás. A tady se nám může dostat pomoci.“


Nejtvrdší zimu za poslední půlstoletí prožívají také obyvatelé rozsáhlých regionů v centrální a severní části Sibiře. Teploty kolem minus padesáti stupňů podle ruských médií nejsou výjimkou. Sněhová bouře a pokles teploty zkomplikovaly ale život i obyvatelům Moskvy a podobná situace je také v druhém největším ruském městě Petrohradě. Tamní lidé si navíc stěžují, že kvůli kalamitě a tuhému mrazu začaly růst ceny potravin. Zprávy o počtech obětí nezvykle chladného počasí se různí, ale mrtvých je za poslední dva týdny už přes dvě stě. Nejvíc mezi bezdomovci.

Video Východ Evropy trápí kruté mrazy
video

Východ Evropy trápí kruté mrazy

Počasí komplikuje také předvánoční přípravy v Británii 

Místo vánoční pohody v teple domova evakuace do provizorních stanů. Taková je předvánoční realita pro obyvatele několika hrabství na jihozápadě Anglie. Velká voda je vyhnala z domů a meteorologové varují, že to nejhorší teprve přijde. Silné deště i na Štědrý večer mohou rozvodnit už tak tvrdě zasažené oblasti. 

Nejhůře je na tom jihovýchod Anglie a jižní Wales. Vlaky a autobusová doprava do a ze zaplavených míst kolabují. Hrozí, že se někteří ke svým rodinám na svátky vůbec nedostanou. Zaplavené silnice jsou zavřené a policie apeluje na řidiče, aby se označenými místy ani nesnažili projet. Deky a jídlo evakuovaným lidem dodává charita a všichni doufají, že se situace zlepší a že se do svých domovů budou moct brzy vrátit.

Dnes se na přívaly vody v kombinaci se silným větrem chystá Skotsko. Varování před povodněmi tam platí na 24 místech. Zítra se pak lijáky vrátí zase na jihozápad ostrovů. 

Jihozápad Anglie trápí záplavy
Jihozápad Anglie trápí záplavy