Afghánská policistka zastřelila amerického policejního poradce

Kábul – O život dnes na policejním velitelství v metropoli Kábulu přišel americký poradce, když ho zastřelila afghánská policistka. S odvoláním na zástupce velitele kábulské policie to napsala agentura AP. „Žena v uniformě afghánské policie zahájila palbu a postřelila zahraničního poradce NATO v policejním úřadě v Kábulu,“ řekl agentuře AFP mluvčí ministerstva vnitra. Oběť útoku zemřela.

Podle zástupce kábulského policejního šéfa je zastřeleným americký občan a bylo zahájeno vyšetřování. Jeho cílem je zjistit, zda šlo o úmysl či nešťastnou náhodu. Podle tamních úředníků střelkyně, jež je důstojnicí pracující pro ministerstvo vnitra, přišla do policejního ústředí, které je velice střeženo, a amerického poradce zastřelila údajně, když šel do kantýny. Následně byla zadržena a spekuluje se o jejím navázání na Taliban.

V pondělí však došlo i k dalšímu podobnému incinentu, když jeden z místních policistů v provincii Džúzdžán zastřelil nejméně šest svých kolegů. Letos v Afghánistánu už tak zastřelili tamní vojáci či policisté nejméně 53 příslušníků mezinárodních jednotek, další případy se stále vyšetřují. Součástí mise jednotek NATO je výcvik afghánské armády a policie. Podobný incident, v němž by hrála roli žena, je podle AFP ojedinělý.   

Útoků zevnitř na vojáky NATO v Afghánistánů z řad spojenců přibývá. Zatímco v roce 2008 zemřeli rukou Afghánce ve vojenské nebo policejní uniformě jen dva zahraniční vojáci, letos je jich už třiapadesát. Severoatlantická aliance proto oznámila, že společné operace s místními ozbrojenými silami omezí.

Anders Fogh Rasmussen Anders Fogh Rasmussen, generální tajemník NATO

„Tato opatření jsou prozíravá a taky dočasná. Reagují na současnou situaci. Už jsme řekli, že uděláme vše nezbytné pro omezení rizik pro naše jednotky.“


Aliance ruší většinu společných hlídek i výcvikových akcí. Strategie a hlavně cíl NATO v Afghánistánu se ale údajně nemění. „Stále jsme odhodlaní Afgháncům plně předat kontrolu nad bezpečností do konce roku 2014,“ konstatoval již dříve generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.