Vánoce si připomínají lidé ze všech koutů světa

Vatikán - Papež Benedikt XVI. odsloužil tradiční bohoslužbu ve Vatikánu. Na Svatopetrském náměstí na ni čekaly tisíce lidí. Hlava římskokatolické církve kritizovala odklon společnosti od víry a zmínila taky nábožensky motivované násilí. Podle Benedikta XVI. je „nemocí náboženství“. Vánoční oslavy jsou ale v plném proudu v celém křesťanském světě. Na řadě míst jsou spojené s tím, co danou oblast trápí, ať už je to izraelsko-palestinský konflikt nebo dozvuky tragédie v americkém Newtownu.

Papež Benedikt XVI. se v pondělí při tradiční „půlnoční“ mši rozhorlil proti odmítání Boha současnou společností, což podle něj vede i k odmítání bližního svého a zejména těch nejzranitelnějších. Jakékoli násilí páchané ve jménu Boha pak označil za „nemoc“ náboženství. „Jsme zcela zaplněni sebou samými, a to natolik, že už nezbývá místo pro Boha. A proto také není místo ani pro jiné - děti, chudé, cizince,“ prohlásil papež. „Nezatracujeme tak samotného Boha?“ dodal.   

Během obřadu také řekl, že v současnosti se šíří názor, že náboženství, a to zejména monoteistické, by mohlo být příčinou násilí a válek a že by tedy stálo za to od něho osvobodit lidstvo. Připustil, že dějiny ukázaly, že náboženství skutečně sloužilo jako záminka k netoleranci a násilí.

Benedikt XVI.:

„Náboženství může onemocnět, pokud si člověk myslí, že sám může vzít do svých rukou Boží záležitosti a učinit z Boha svoje soukromé vlastnictví.“ 


Papež Benedikt XVI. při půlnoční mši v bazilice svatého Petra
Papež Benedikt XVI. při půlnoční mši v bazilice svatého Petra

Papež se v rámci mše také modlil za mír na palestinských územích, v Sýrii, Libanonu a Iráku a vyjádřil naději, že křesťané si budou moci ve zmíněných oblastech udržet své domovy a svorně spolupracovat s tamějšími většinovými muslimy. 

Slavily i tisíce vojáků Severoatlantické aliance včetně několika set Čechů. Všichni totiž zase vánoční čas tráví daleko od svých domovů, na misi v Afghánistánu. „Myslím, že je opravdu zajímavé vidět všechny možné národnosti a to, jak každý slaví tak trochu po svém,“ konstatoval jeden z vojáků. 

Sváteční klid je protiváhou nepříjemných událostí na řadě míst po celém světě:

Deset dní po tragické střelbe na tamní základní škole - vánoční mše v americkém Newtownu. Pro místní možnost alespoň na chvíli myslet na něco jiného.

V Betlémě se půlnoční mše vedená jeruzalémským patriarchou neobešla bez zmínek nedávno vyhroceného konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. 

V Jihoafrické republice byly večerní mše nepřímo věnované Nelsonu Mandelovi. Bývalý prezident země strávil Štědrý večer v nemocnici, kde se zotavuje z nedávné operace.

Španělský král Juan Carlos I. lidem ve svátečním proslovu připomněl, že ekonomická situace země má k ideálu daleko. „Myslím hlavně na mladé, kteří každý den vstávají s pocitem nejistoty, drceni možnostmi jejich rozpočtů, nedostatkem pracovních míst a nejistými vyhlídkami do budoucnosti,“ prohlásil král.

Vánoce lidé slaví například i v Šanghaji. Na půlnoční mši tam dorazily stovky čínských křesťanů.

V muslimském Pákistánu, kde křesťané tvoří necelá tři procenta populace, zase svátky klidu a míru probíhají pod dohledem ozbrojených stáží. A prozatím bez konfliktů.