Chemická slovní válka: Syrská vláda i opozice se obviňují z použití plynu

Damašek – Syrská armáda tvrdí, že povstalci proti ní použili plyn a že po nadýchání zemřelo sedm vojáků. Podobné obvinění proti armádě vznesla i opozice, zprávy ale nelze nezávisle ověřit. O nasazení chemických zbraní se spekuluje už delší dobu, Damašek se ale zaručil, že zbraně proti civilistům nikdy nepoužije.

Íránská polooficiální agentura Fars v pondělí tvrdila, že povstalci napojení na al-Káidu zabili na předměstí Damašku plynem sedm vojáků. „Hodili směrem k vojákům tři plastové pytle. Uvolnil se z nich plyn a po nadýchání zemřelo sedm vojáků,“ tvrdil o incidentu v předměstí Darája jeden z velitelů syrské prezidentské gardy. Plyn nespecifikoval, řekl pouze, že byl žlutý a že dotyční zemřeli do hodiny po inhalaci.

Krátce po zveřejnění této zprávy začala opozice Twitterem šířit informaci, podle níž bylo v Homsu vystaveno neznámému plynu 50 osob. Šest z nich zemřelo se symptomy jako dušení, ochrnutí, oslepnutí, zabarvení kůže, zvracení a halucinace. Na internetu se objevily snímky mužů lapajících po dechu a údajně vystavených neznámé chemické látce. Na opozičních serverech se hovoří o nervovém plynu, možná o kyanovodíku. Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) požádala Mezinárodní výbor Červeného kříže, aby do Homsu vyslal své pracovníky, kteří by měli případ prošetřit.

Papežovo poselství Urbi et orbiKonflikt v Sýrii si podle OSDH vyžádal už na 44 tisíc mrtvých. Vraždění bezbranných v Sýrii odsoudil v dnešním tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) i papež Benedikt XVI.


Žádnou z těchto zpráv nelze nezávisle ověřit. O tom, že by mohly být v syrském konfliktu nasazeny chemické zbraně, se delší dobu spekuluje. Damašek se ale zaručil, že nic podobného nemá v úmyslu a že zbraně proti civilistům nikdy nepoužije. Rusko tvrdí, že syrské chemické zbraně jsou zatím stále pod kontrolou vlády, i když i Moskva přiznává, že Damašek ztrácí postupně nad územím kontrolu.

Místopředseda izraelské vlády Moše Jaalon zprávu povstalců o použití zakázané bojové látky syrskými vojáky zpochybnil. Není to prý poprvé, co opozice podobné obvinění vznesla. „Opozice chce vyprovokovat mezinárodní intervenci. Nemáme žádné důkazy, že už byly použity chemické zbraně. Situaci ale sledujeme,“ řekl Jaalon.

Přes neústupnost syrského režimu se diplomati nevzdávají naděje na konec 21 měsíců trvajícího krveprolití. S oběma stranami konfliktu znovu jednal zvláštní zmocněnec OSN Lachdar Brahímí - zatím bez úspěchu. Půl milionu uprchlíků a miliony dalších Syřanů tak čeká tuhá zima bez jídla, vody i tepla. Kuvajt proto oznámil, že pro ně na konci ledna uspořádá dárcovskou konferenci.