Mexičané odevzdávají dobrovolně zbraně – za peníze nebo tablety

Mexiko – V mexické metropoli přišli s nápadem, jak zlepšit situaci v nebezpečných částech města. Lidi vyzývají, aby své zbraně dobrovolně odevzdali. Výměnou za to si mohou odnést peníze v hotovosti nebo dárky – jízdní kola, hračky nebo dokonce tablety. Přinést mohou i nelegálně držené zbraně – úřady totiž slíbily prominutí jinak hrozícího trestu. Novým programem chce Mexiko omezit kriminalitu, hlavně v chudých částech města.

Mexická kampaň se nejvíc zaměřuje na zbraně v dětských rukou. Kromě těch skutečných mohou lidé odevzdat i hračky, které jako zbraně vypadají. Spojitost s nedávným masakrem na základní škole v americkém Newtownu není náhodou – útočník Adam Lanza tam střílel zbraněmi své matky. Proto Mexičané apelují na to, aby lidé doma žádné zbraně neměli. „Je to program, který chce předcházet nehodám a zabránit násilí mezi lidmi. Často se stává, že v domácnostech, kde mají zbraně, si je děti mohou běžně vzít a z toho pak vznikají maléry,“ říká koordinátor programu Rodolfo Rivera.

V chudých čtvrtích Mexika se ke konci roku hodí každý peníz, i v takovou motivaci koordinátoři programu doufají. Násilí – především kvůli válce drogových gangů – si v zemi ročně vyžádá životy tisíců lidí. Dobrovolné odzbrojení tomu má alespoň trošku pomoci. V programu chtějí úřady pokračovat i celý příští rok. Vybrané zbraně se pak předají ke zničení armádě.