Moskevská turistická atrakce bude do května zavřená

Moskva – Generální rekonstrukce čeká poprvé během jeho více než osmdesátileté existence mauzoleum bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina na moskevském Rudém náměstí. Opravy mají trvat čtyři měsíce a mauzoleum bude znovu otevřeno 30. dubna. Do té doby se ocitne pod obřím stanem, do něhož bude vháněn teplý vzduch, aby práce mohly pokračovat i za nepříznivého zimního počasí.

Důvodem rekonstrukce je katastrofální stav objektu, který na Rudém náměstí stojí od roku 1930. Mauzoleum bylo u stěny Kremlu postaveno na místě někdejšího příkopu, který byl po válce v roce 1812 zasypán. V poslední době se podloží dalo do pohybu a stavba z červené žuly se silně naklonila. Navíc dovnitř zatéká, písmena tvořící nad hlavním vchodem mohutný nápis Lenin se uvolnila a dokonce hrozí, že začnou opadávat vnitřní obklady stěn.

Mauzoleum V. I. Lenina
Zdroj: Wikipedia
Autor: ČT24

Po celou dobu rekonstrukce má Leninovo tělo zůstat na svém místě. Od rozpadu Sovětského svazu, u jehož zrodu Lenin stál, se přitom v ruské společnosti vedou spory o další osud ostatků bolševického vůdce. Hlasy volající po zrušení mauzolea a po Leninově řádném pohřbu zůstávají v menšině. Za přívržence opačného tábora je mimo jiné považován prezident Vladimir Putin, jehož mluvčí tento měsíc prohlásil, že otázka odstranění Leninových ostatků není na pořadu dne.

/*json*/{"map":{"lat":55.753787527316,"lng":37.620234489441,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":55.753766,"lng":37.619977,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Lenin opustil mauzoleum jen za druhé světové války, kdy v obavě před německými nálety bylo tělo evakuováno z Moskvy. Konzervace ostatků se postupně stala unikátním experimentem v oblasti balzamování; někteří odborníci tvrdí, že Leninovo tělo je v dobrém stavu a může být vystavováno ještě stovky let.

Vladimir Iljič LeninVůdce takzvané Velké říjnové socialistické revoluce z roku 1917 zemřel v roce 1924 a jeho nabalzamované tělo bylo zprvu uloženo v dřevěném mauzoleu, které později nahradila kamenná budova. V ní Leninovi osm let dělala společnost mumie jeho následníka Josifa Stalina; ta byla odstraněna v roce 1961 poté, co byly kritizovány Stalinovy zločiny.