Trojrozměrná královna děkovala letos dobrovolníkům

Londýn – „Armádu dobrovolníků“ na letošních oslavách 60. výročí svého nástupu na trůn a na olympijských a paralympijských hrách ocenila dnes ve svém tradičním vánočním poselství britská královna Alžběta II.; k Britům a občanům zemí Britského společenství promluvila poprvé v projevu natočeném technologií 3D.

V projevu vyzdvihla panovnice jako největší hodnoty pospolitost a službu pro druhé a s pokorou děkovala lidem za účast na svém letošním jubileu. Plavba tisícovky lodí po Temži, která byla za deštivého červnového dne vyvrcholením oslav diamantového výročí, ukázala, že „odhodlání slavit triumfovalo nad živly“, uvedla královna a vyzdvihla rovněž dobrovolníky, kteří se podíleli na zajištění oslav i na olympijských a paralympijských hrách v Londýně. „Opět se ukázalo, že úspěch těchto velkých slavností závisí v ohromné míře na oddanosti a úsilí armády dobrovolníků,“ zdůraznila a ocenila rovněž sportovce, kteří „ve svém úsilí o své vlastní cíle nám ostatním dali příležitost sdílet něco z toho vzrušení a dramatu“. 

Alžběta II. ve vánočním projevu:

„Londýn hostil skvělé sportovní léto a všechny, kteří sledovali úspěchy a odvahu na olympijských a paralympijských hrách, inspirovala dovednost, odříkání, trénink a týmová spolupráce našich sportovců.“


Královna připomněla, že mnoho lidí během Vánoc slouží ostatním a není se svými blízkými - především vojáci a zdravotníci. „A pro ty, kdo přišli o své milované, může být tento den obzvlášť plný vzpomínek. Proto je důležité se v této době podívat i mimo rodinný kruh a myslet na ty, kdo jsou sami,“ řekla Alžběta II.

Svůj první vánoční projev vysílala britská královna Alžběta II. před šedesáti lety ještě rozhlasem. S televizním obrazem ho pustila do světa poprvé až o pět let později v roce 1957. Tradice ohlédnutí panovníka za uplynulým rokem patří v britské monarchii mezi nejmladší - přišel s ní v roce 1932 Alžbětin dědeček Jiří V. díky vzniku rozhlasu. Vánoční poselství je jednou z mála příležitostí, kdy královna promlouvá na veřejnosti bez předcházející konzultace s vládou.


Královnino vánoční poselství bylo poprvé natočeno trojrozměrně. „Chtěli jsme v tomto roce diamantového jubilea udělat z technologického hlediska něco trochu jiného a mimořádného,“ uvedla mluvčí Buckinghamského paláce. Ke změně formátu se prý panovnice odhodlala sama - stejně jako před olympiádou neměla problém natočit skeč s Jamesem Bondem o seskoku padákem na zahajovací ceremoniál. Britská televize také zveřejnila záběry, na nichž si Alžběta II. prohlíží záznam svého projevu s brýlemi pro 3D. Vystoupení samotné bylo proloženo záběry z významných událostí roku, především z oslav diamantového výročí a z olympiády.

Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové

Projev byl předtočen v Buckinghamském paláci již dříve v prosinci. Šestaosmdesátiletá Alžběta II. totiž tradičně tráví Vánoce na jednom ze svých sídel v Sandringhamu v hrabství Norfolk. V neděli kvůli nachlazení nebyla na bohoslužbě v místním kostele, dnes však na tradiční vánoční mši přišla. Doprovázel ji manžel princ Philip, stejně jako vnučky Beatrice a Eugenie. Chyběl naopak další vnuk, princ William, který je se svou těhotnou manželkou Kate na Vánoce u tchána a tchýně v Buckleberry v jižní Anglii. Williamův bratr Harry zase slouží v Afghánistánu.