Egypťané odkývali novou ústavu, hlasovala jich ale necelá třetina

Káhira – Egypťané v referendu schválili novou kontroverzní ústavu. Podle oficiálních výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro základní zákon vyslovilo 63,8 procenta zúčastněných voličů. Opozice ale zpochybňuje průkaznost referenda kvůli slabé účasti - hlasovalo se ve dvou etapách a účast byla jen necelých 33 procent.

Navrhovatelé ústavy - islamisté z Muslimského bratrstva - doufali, že referendum vyjádří souhlas nezpochybnitelné většiny národa. Nynější výsledek se slabou účastí začíná být označován za nedostatečný, což komplikuje uklidnění egyptské politické krize. Pro ústavu nakonec podle volební komise hlasovalo 10 693 911 lidí.

Opozice původně chtěla, aby byl návrh základního zákona přepracován a referendum odloženo. Po četných protestech pak své stoupence vyzvala, aby přišli k urnám a vyslovili se proti ústavě, která podle ní nechrání dostatečně práva žen a křesťanské menšiny a povede k přílišné islamizaci země. Opozice také tvrdí, že hlasování provázelo mnoho podvodů, a požadovala, aby kvůli tomu byly hlasy znovu přepočítány. Nicméně volební komise to dnes odmítla s tím, že všechny stížnosti důkladně prověřila. Referendum navíc podle opozice provázelo porušování volebních pravidel. Podle opozice se ale mnoho hlasovacích místností otevřelo pozdě, přímo u nich docházelo k ovlivňování voličů a téměř chyběl soudní dozor, protože soudci kvůli sporům s prezidentem proces bojkotovali. 

Očekává se, že prezident Muhammad Mursí vypíše na začátek příštího roku nové volby, které se budou konat už podle nové ústavy.

Video Egypťané schválili novou ústavu
video

Egypťané schválili novou ústavu

Před referendem byla v Káhiře řada násilných nepokojů, ale po dnešním vyhlášení výsledků je ve městě klid. Opozice oznámila, že nemíní kvůli výsledkům pořádat další demonstrace. „Výsledky byly opravdu divné. Žádná změna v procentech oproti předběžným výsledkům ukazuje, že žádná naše stížnost nebyla vzata v úvahu,“ řekl mluvčí opozičního uskupení Fronty národní spásy Chálid Daúd.

Konečné výsledky odpovídaly neoficiálním číslům, které v pondělí zveřejnilo Muslimské bratrstvo. Ústavu odmítli voliči pouze ve třech provinciích - v Káhiře (proti bylo 57 procent lidí) a severně od ní v Kafr aš-Šajchu (51 procent) a v Gharbíji (52 procent). Obecně se dá říci, že s velkou převahou byl návrh přijat v provinciích v deltě Nilu a v horním Egyptě. 

Egypt se potýká s vážnými ekonomickými problémy. Několik hodin před oficiálním vyhlášením výsledků úřady nařídily, že není možné překročit hranice Egypta s částkou v cizí měně vyšší než 10 000 dolarů. Opatření má zřejmě zabránit úniku kapitálu. Stejně tak někteří Egypťané začali z bank vybírat úspory v obavě ze zavedení nových restrikcí. Centrální banka v pondělí oznámila, že podnikne kroky k zabezpečení bankovních vkladů, ale neuvedla podrobnosti.

Spojené státy po schválení egyptské ústavy vyzvaly všechny politické síly v Egyptě, aby usilovaly o překonání vzájemných rozporů. Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí má v tomto směru „zvláštní odpovědnost“ prezident Muhammad Mursí. „Doufáme, že ti Egypťané, kteří jsou výsledkem zklamáni, budou usilovat o větší a hlubší angažovanost. Věříme, že ti, kdo výsledky vítají, se budou angažovat v dobré víře. A doufáme, že všechny strany znovu odsoudí násilí a budou usilovat o to, aby se mu předešlo,“ řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Patrick Ventrell.