Děda Mráz v Rusku poráží Santu na celé čáře

Moskva - Tisíce dědů Mrázů zaplaví ruská města na Nový rok, kdy budou podle tradic roznášet dárky. Popularita vousatého staříka je ohromná, přestože bývaly časy, kdy byl zatracován. Podle ruských legend se dříve krutý a zlý vládce mrazu a sněhových bouří sice změnil v dobrotivého Dědu Mráze, ale ani hodný stařík to nemíval jednoduché. Komunisté ho v dobách Sovětského svazu nejdříve zakázali, později z něj ale naopak udělali symbol Vánoc, který se měl natrvalo umístit i v jiných zemích: Svým slavným projevem se ho snažil dětem vnutit v roce 1952 i Antonín Zápotocký.

Pro Rusy svátky teprve začínají a protáhnou se až do konce prvního lednového týdne. Děda Mráz se těší ohromné autoritě a popularitě, nepodlehl ani náporu Santa Clausů. „Žádná konkurence neexistuje, protože Santa Claus si dělá své v katolických zemích a Děda Mráz je pravoslavná tradice. To je Rusko,“ říká představitel Dědy Mráze. Jeho domácí konkurenti se naopak předhánějí, kdo nabídne lepší služby. V moskevské škole Dědů Mrázů mohou získat i diplom. „Měl by to být profesionál. Znát internet, umět poslat esemesku a mít svou webovou stránku,“ říká ředitel této školy Alexandr Frolov. Děda Mráz se musí přizpůsobit i novým přáním ruské drobotiny: Éra plyšových hraček, panenek a knih skončila, děti chtějí notebooky nebo telefony.

Děda Mráz navštěvuje ruské rodiny a rozdává dárky na Nový rok, tedy v den, který je pro 95 procent Rusů největším svátkem v roce. Snad každé ruské dítě by si přálo promluvit přímo s ním a sdělit mu svá přání. Podaří se to ale málokomu. Do jeho rezidence si ho na vlastní oči proto přijíždějí prohlédnout tisíce lidí.