Japonsko má nového premiéra, parlament zvolil Abeho

Tokio - Nový japonský premiér Šinzó Abe se ujímá funkce a měl by sestavit novou vládu. Ta současná před jeho nástupem podala demisi. Abeho pravicová Liberálně-demokratická strana zvítězila tento měsíc v parlamentních volbách.

Osmapadesátiletý premiér chce zvýšit tlak na centrální banku a uvolnit měnovou politiku. Rád by také zastavil deflaci, která japonskou ekonomiku oslabuje už dvě desetiletí. Zkrotit chce i silný jen, který prodražuje japonský export. V otázce teritoriálního sporu s Čínou hodlá Abe zaujmout nesmiřitelný postoj. Chce proto uvolnit i omezení daná japonskou pacifistickou ústavou.

Vnuk bývalého japonského premiéra se do křesla předsedy vlády vrací po pěti letech. Šinzó Abe byl premiérem pouhý rok; odstoupil v roce 2007 po sérii skandálů ve svém vládním kabinetu a po zničující porážce LDP ve volbách do horní komory parlamentu.

Ministerstvo financí povede někdejší premiér Taró Aso a ministerstvo pro ekonomické oživení bývalý ministr obchodu a průmyslu Akira Amari. Veterán japonské politiky Tošimicu Motegi se ujímá ministerstva obchodu a kromě toho bude pověřen vypracováním nové energetické politiky s ohledem na havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě při katastrofálním loňském zemětřesení.

Práci ministrů bude koordinovat Abeho velmi blízký spolupracovník Jošihide Suga, který byl jmenován tajemníkem premiérova úřadu. Abeho předchůdce ve vedení LDP Sadakazu Tanigaki dostal resort spravedlnosti. Ministerstvo obrany má řídit Icunori Onodera a někdejší státní ministr pro záležitosti Okinavy Fumio Kišida bude ministrem zahraničí.