Jih USA trápí sněhové bouře a tornáda

Mobile - Přes jih Spojených států se přehnala sněhová bouře a několik tornád. Největší škody jsou ve městě Mobile v Alabamě. V oblasti, kde obvykle nesněží, napadlo až 30 centimetrů. Ve městě jsou polámané stromy a sloupy elektrického vedení. Mnoho domácností zůstává bez proudu. Meteorologové navíc varovali před dalšími tornády. V tomto ročním období podle nich mohou být velmi nebezpečná, protože se obvykle pohybují rychle a skrývá je déšť či tma. Mezi nejvíce ohrožené oblasti patří jižní a východní část Alabamy, severozápadní Florida a jihozápadní Georgie.

Další tornáda zasáhla státy Mississippi, Texas a Louisiana, kde si vyžádala zranění několika osob. V této oblasti bylo podle agentury AP během úterka zaznamenáno 34 tornád, která zanechala asi sto tisíc lidí bez elektrického proudu. Nepřízeň počasí už si vyžádala nejméně šest lidských životů. Bouře také do několika států na jihu USA přinesly jen zřídka vídané bílé Vánoce.

Bouřkový systém zasahuje od Louisiany po Alabamu. V noci na dnešek by podle meteorologů měl přerůst v blizard zasahující od Arkansasu po jižní část státu Illinois se sněhovou nadílkou až 30 centimetrů.

Do dnešního poledne muselo být na trase postupujícího bouřkového systému zrušeno více než 900 letů. Jedním z postižených letišť byl Dalas, kde napadlo několik centimetrů sněhu. Navíc se očekává další rušení nebo zpoždění letů, nejvíce problémů se předpokládá v New Yorku a ve Filadelfii. Nesmírně obtížné a zrádné bylo i cestování na silnicích, kde složité podmínky vytvořil mrznoucí déšť a sněhové vánice, které výrazně snižovaly viditelnost.