Lékaři propustili Nelsona Mandelu do domácí péče

Johannesburg – Po téměř třech týdnech byl dnes z nemocnice propuštěn bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela. Umožnil to zlepšený stav 94letého veterána boje s apartheidem, jenž se v nemocnici zotavil z plicní infekce. Kromě ní Mandelu trápily také žlučníkové kameny, které mu během hospitalizace lékaři vyoperovali. Nyní se podle informací z prezidentského úřadu bude Mandela zotavovat v péči ošetřovatelů ve svém domě v Johannesburgu. 

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Per-Anders Pettersson

Mandela měl původně zamířit domů už na Vánoce, ale jeho komplikovaný zdravotní stav v kombinaci s vysokým věkem to neumožňoval. Jihoafrický prezident Jacob Zuma o víkendu vyzval spoluobčany, aby se za Mandelovo zdraví modlili.

Ani propuštění však prý neznamená, že je prezident zcela fit. „Žádáme o zachování soukromí, které umožní nejlepší možné podmínky pro plné zotavení,“ uvádí se v prohlášení prezidentského úřadu.

Mandela byl za apartheidu 27 let vězněn a po prvních otevřených volbách se v roce 1994 stal prvním černošským prezidentem JAR. Funkci zastával pět let. V roce 1993 mu byla udělena Nobelova cena za mír.