Předáci egyptské opozice obviněni z podněcování svržení režimu

Káhira - Egyptská prokuratura nařídila vyšetřit obvinění z podněcování ke svržení současného režimu v Egyptě, namířená proti hlavním představitelům egyptské opozice v čele s nositelem Nobelovy ceny za mír Muhamadem Baradejem.

Podnět k vyšetřování prý vzešel od jistého právníka během politické krize vyvolané listopadovým dekretem, který prezidentovi Muhammadovi Mursímu a radě připravující spornou ústavu zajistil, že jejich rozhodnutí nemůže přezkoumat justice. Mursí později sporný dekret zrušil. Kontroverzní ústavu podporovanou islamisty pak v nedávném dvoukolovém referendu schválilo skoro 64 procent hlasující, avšak jen za 33procentní účasti voličů.

Kromě Baradeje, který v minulosti působil jako šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), jsou z podněcování ke svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího prý viněni bývalý ministr zahraničí Amr Músá a neúspěšný kandidát na egyptského prezidenta Hamdín Sabbáhí.

Egyptskou vládu opouští další ministr

Egyptskou vládu dnes opustil další ministr. Demisi podal Muhammad Mahsúb, který měl na starost parlamentní záležitosti. Důvodem má být pomalé tempo reforem. Podle ministra měl kabinet k reformám přistupovat radikálněji.

Reuters s odvoláním na vládní zdroje napsal, že premiér Hišám Kandíl může příští týden vyměnit až osm ministrů. Nového šéfa by prý mohly dostat resorty dopravy, místního rozvoje, vnitřního obchodu nebo zásobování.

Mahsúb, jehož Strana středu nedávno podpořila Mursího, naznačil, že chce, aby byl odstraněn sám předseda vlády, nezávislý technokrat Kandíl.