Mubarak si ve sprše polámal žebra

Káhira - Odsouzený egyptský exprezident Husní Mubarak má zlomeniny žeber a výpotek na plicích. Prokázalo to vyšetření, k němuž byl 84letý Mubarak ve čtvrtek převezen z vězeňské kliniky do vojenské nemocnice. Exprezident si odpykává doživotní trest za podíl na smrti demonstrantů při loňských nepokojích.

Mubarakův převoz do vojenské nemocnice v káhirské čtvrti Maadí schválil na doporučení lékařů generální prokurátor. Provedená rentgenová vyšetření ukázala, že si Mubarak při pádu ve sprše 15. prosince zlomil žebra. Kromě toho trpí ještě hromaděním tekutiny na plicích.

Generální prokurátor uvedl, že se Mubarak vrátí do věznice na káhirském předměstí, jakmile skončí nezbytné ošetření.

Po pádu ve sprše byl Mubarak už krátce hospitalizován 19. prosince, aby se podrobil rentgenu hlavy.  

Mubarakův zdravotní stav, který byl za jeho vlády tabu, je od jeho svržení předmětem řady spekulací a rozporných informací. V polovině června byl asi na měsíc hospitalizován po údajné mrtvici a egyptská státní média dokonce tvrdila, že je „klinicky mrtev“. Pak se ale jeho zdravotní stav zlepšil a exprezident se z nemocnice vrátil do věznice.

Mubarak stál v čele Egypta po tři desetiletí, než loni 11. února rezignoval pod masivním tlakem protestních demonstrací, a letos v červnu byl odsouzen k doživotnímu vězení za podíl na smrti demonstrantů při loňských nepokojích.