Írán zahájil v Hormuzu vojenskou šestidenní

Teherán - Írán zahájil šestidenní námořní cvičení v Hormuzském průlivu. Bude testovat obranné a raketové systémy, bojová plavidla a ponorky. Hormuzský průliv je strategickým místem - přepravuje se tudy velká část světové produkce ropy a zemního plynu. Írán už prohlásil, že v případě vnějšího ohrožení je připraven tuto oblast chránit.

Velitel vojenského námořnictva admirál Habíbolláh Sajjarí oznámil, že cvičení Velaját 91 potrvá do středy a bude se konat na ploše zhruba jednoho milionu kilometrů čtverečních v Hormuzském průlivu, Ománském zálivu a severních částech Indického oceánu. Jeho cílem je podle Sajjarího ukázat „vojenské schopnosti ozbrojených sil“ bránit hranice Íránu a zároveň vyslat poselství míru a přátelství sousedním zemím.

Íránské vojenské cvičení
Zdroj: ČT24

Cvičení prověří raketové systémy vojenského námořnictva, bojové lodě, ponorky, stejně jako hlídkovací a průzkumné metody, uvedla v úterý íránská média. „Při tomto cvičení použijeme nejnovější zbraně a metody,“ řekl Sajjarí.„Budeme sledovat námořní hranice sousedních států a povedeme cvičení podle mezinárodního práva.“

V jaderném sporu se západními státy Teherán už několikrát pohrozil, že v případě uvalení sankcí na své ropné vývozy nebo vojenského útoku proti Íránu zablokuje Hormuzský průliv. Touto úžinou proplouvá asi 40 procent světového exportu ropy dopravovaného po moři. Západní země udržují v Perském zálivu velký kontingent vojenských plavidel i proto, aby zabránily zastavení námořní dopravy v této oblasti.

/*json*/{"map":{"lat":26.745610382199,"lng":56.560363769531,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/