Řešení pro Sýrii? Politika nebo peklo, míní Brahímí

Moskva - Diplomatické řešení krize v Sýrii je podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova stále možné. Podle zvláštního emisara OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdara Brahímího existují jen dvě alternativy pro Sýrii: politický proces nebo „peklo“. Oba představitelé to řekli v Moskvě po společné schůzce věnované řešení syrského konfliktu, který si za 21 měsíců trvání vyžádal už 45 000 obětí.

„Pokud jedinou alternativou je peklo nebo politický proces, pak musíme všichni a bez ustání pracovat na politickém procesu,“ řekl Brahímí. Varoval i před zhoršováním situace a také před velkým počtem potenciálních uprchlíků z Damašku, kteří se stahují do Libanonu a Jordánska. Ani jedna z těchto zemí není ale připravena na nápor milionů lidí, kteří by mohli opustit syrské hlavní město.

Lavrov vyjádřil politování nad tím, že syrská opoziční koalice odmítla pozvání Moskvy na bilaterální jednání o řešení krize v Sýrii. Zároveň prohlásil, že neochotu syrské opozice ke spolupráci s vládou považuje za bezvýchodnou. Upozornil také, že není možné, aby podmínkou pro zahájení politického dialogu bylo odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada.

Rusko je jedním z posledních států podporujících Asadův režim a v posledních dnech stupňuje své diplomatické úsilí ohledně syrské krize. Moskva v minulých dnech vyzvala syrský režim, aby co nejkonkrétněji naplnil svou deklarovanou připravenost vést dialog s opozicí. Rusko zároveň několikrát zablokovalo sankce OSN vůči Sýrii svým vetem v Radě bezpečnosti a argumentovalo nevměšováním se do syrských vnitřních záležitostí. 

Lavrov také opakovaně kategoricky odmítl, že by Moskva plánovala jakoukoli přímou či nepřímou vojenskou pomoc Sýrii.

Brahímí se tento týden sešel s částí syrské opozice, kterou Damašek toleruje. Ve čtvrtek vybídl k vytvoření přechodné vlády v Sýrii. Moc by vykonávala během přechodného období do voleb a do té doby by jí zůstaly všechny pravomoci, uvedl Brahímí. To, zda by součástí této přechodné vlády byl Asad a jeho stoupenci, ale neuvedl.

Rusko tvrdí, že Brahímího úsilí podporuje. Syrští rebelové, kteří v posledních měsících obsadili velké části syrského území, ale nyní věří, že Asada mohou svrhnout vojensky, a řada z nich s Brahímího kroky nesouhlasí.