Za pláče i hněvu pohřbili v Indii znásilněnou studentku

Dillí - V Indii pohřbili brutálně znásilněnou mladou studentku, která v sobotu po dvou týdnech lékařské péče podlehla svým zraněním v singapurské nemocnici. Rakev s jejím tělem přiletěla do Dillí vládním speciálem včera a rodina jej krátce poté nechala zpopelnit. V souvislosti s celým neštěstím policie očekává v Dillí a dalších městech nové protesty a smuteční akce.

Při přistání letounu s rakví, kterou doprovázeli i dívčiny rodiče a bratři, byli na letišti v Dillí přední představitelé státu včetně premiéra Manmóhana Singha a šéfky vládního Indického národního kongresu Sonii Gándhíové. Automobil pak mrtvou ženu převezl do její domovské čtvrti, kde se rodina za přísných bezpečnostních opatření zúčastnila soukromého pohřebního obřadu v krematoriu.

Ke kondolencím indických politiků se v noci na dnešek přidal generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ten vyjádřil svou hlubokou soustrast pozůstalým a uvedl, že „násilí proti ženám by se nikdy nemělo trpět, omlouvat a tolerovat“.

Ke kondolencím se připojily i tváře Bollywoodu. Zapálit svíčku přišly taky tamní filmové hvězdy. „Tento případ je tak strašný, že jako muž cítím znechucení, že někdo může něco takového udělat. Chce to co nejpřísnější postih. Ale trest smrti by to podle mě být neměl,“ uvedl bollywoodský zpěvák Sonu Nigam.

Úřady zvažují vyšší ochranu žen

Útok na mladou ženu, studentku medicíny, se odehrál 16. prosince v jedoucím autobuse, kde ji skupina mužů zbila železnými tyčemi a znásilnila. Dívka cestovala se svým přítelem, také jeho násilníci zbili. Policie po činu zatkla šestici podezřelých, v sobotu k obvinění ze znásilnění přidala taktéž obvinění z vraždy. Třiadvacetiletá žena se v Indii stala symbolem neutěšené situace žen, jež často čelí násilným útokům, aniž by jejich pachatelé byli potrestáni.

Případ nutí indickou vládu k debatě o mimořádném trestu. Nejvyšší sazbou pro pachatele znásilnění je nyní doživotí. Ministr vnitra Šinde už ale hovořil o možnosti tvrdšího trestu v mimořádně brutálních případech. Úřady také zvažují, jak lépe ochránit ženy a pomoci obětem násilí. Chtějí zavést speciální policejní linku, kam se mohou napadené ženy obracet. Hovoří se také o posílení policejních hlídek.