Muzeum polských Židů ve Varšavě bude centrem diskuse a kultury

Varšava - Už jen necelého čtvrt roku zbývá do otevření jednoho z nejvýraznějších projektů Varšavy - obřího Muzea polských Židů. Moderní budova stojí na místě někdejšího ghetta, odkud jich za války odešlo na smrt skoro 400 tisíc.

Varšavské Muzeum polských Židů poutá velkou pozornost. Stavět se začalo v létě 2009, teď je těsně před dokončením. Nákladnou stavbu dávají dohromady polské firmy, projekt ale vymysleli finští architekti. Pracuje hodně se sklem, světlem i otevřeným prostorem. 

Piotr Kossobudzki, mluvčí Muzea polských Židů:

„Chceme lidem ukázat význam multikulturního Polska, které fungovalo po staletí, skoro tisíc let. Aby z toho bohatství uměli čerpat, neuzavírali se do sebe a nebrali Židy jako cizí.“


Budova muzea stojí na symbolickém místě – právě tady za války vypuklo židovské povstání ve varšavském ghettu. Jádrem muzea bude výstava o Židech v Polsku. Kulturu polských Židů připomene velká dřevěná synagoga v centru budovy. Nebude se ale jen vzpomínat. V budově se plánují konference, projekce, koncerty i přednášky pro děti. 

Nové muzeum otevře své brány prvním návštěvníkům už zhruba za tři měsíce, naplno a se všemi výstavami pak v prosinci 2013. Cena moderního muzea není malá - budova i stálé výstavy stály v přepočtu skoro 2 miliardy korun. Platí je varšavská radnice, polská vláda i soukromí sponzoři. Podle vedení muzea se ale investice vyplatí. Ročně počítá s návštěvou až 500 tisíc lidí.