Kvůli sazenicím oliv létaly kameny a granáty se slzným plynem

Jeruzalém - Ani začátek nového roku se neobešel bez násilí na Západním břehu Jordánu. Jeden ze střetů vyvolali radikální židovští osadníci, když vykáceli čerstvě zasazené olivovníky v palestinské obci Kusra. Proti rozčíleným vesničanům zasáhli izraelští vojáci, několik jich zranili.

Nedaleko města Nábulus měl vyrůst olivový háj. První sklizně se ale Palestinci nedočkají. Sazenice stromů vytrhali židovští osadníci. Proto na ně místní vesničané zaútočili kameny – izraelští vojáci odpověděli granáty se slzným plynem. 

Podobné střety podkopávají všechny snahy o dohodu mezi znepřátelenými tábory. Ani nový rok klid na okupovaná území nepřinesl. Židovští radikálové zapálili auta ve vesnici Bejt Ummar nedaleko Hebronu, zdi domů pomalovali výhrůžnými protiarabskými nápisy.

Palestince na okraji východního Jeruzaléma sice neprobudila střelba, ale buldozery. Za ozbrojeného doprovodu izraelské policie strhly několik domů - jejich majitelé neměli k jejich stavbě povolení úřadů. „Byli jsme překvapeni, když nám kolem páté ráno vojáci zaklepali na dveře a chtěli nám zbořit dům. Nikdo nás předtím neinformoval ani nevaroval. Dům zničili a odešli,“ říká Rafat al-Isáví. 

V polovině prosince schválila izraelská vláda výstavbu patnácti set nových bytů v židovské čtvrti právě ve východní polovině Jeruzaléma. Palestinci proti tomu protestují na půdě mezinárodního společenství.