Gašparovič odmítl jmenovat generálního prokurátora

Bratislava - Slovenský prezident Ivan Gašparovič nejmenuje řádně zvoleného kandidáta Jozefa Čentéše generálním prokurátorem. Svůj krok zdůvodnil mimo jiné spornou volbou šéfa generální prokuratury a selháním Čentéše při skartaci výpovědi jiného slovenského politika ohledně údajné korupce. Spory kolem příštího šéfa prokuratury se táhnou od konce roku 2010. Web aktualne.sk napsal, že Čentéš podá na prezidentovo rozhodnutí ústavní stížnost.

Čentéš, kandidát koalice pod vedením tehdejší premiérky Ivety Radičové, získal při hlasování v parlamentu v prosinci 2010 pouze o jeden hlas víc než kandidát opozice a tehdejší šéf prokuratury Dobroslav Trnka. Toho v tajném hlasování podpořilo i několik vládních poslanců. Dva hlasy ale byly neplatné a Radičová pohrozila, že pokud zákonodárci Trnku zvolí do čela prokuratury, premiérka odstoupí z funkce. Trnka se později kandidatury vzdal a parlament tak nakonec generálním prokurátorem v červnu 2011 zvolil Čentéše. Hlasování však provázely spory poté, co koalice přes Gašparovičovo veto prosadila možnost veřejné volby. Ústavní soud loni v říjnu nová pravidla volby šéfa prokuratury posvětil a zvolení Čentéše nezpochybnil.

Gašparovič své rozhodnutí nejmenovat Čentéše podle webu sme.sk opřel o jeho údajné morální selhání v případu skartování dokumentů z výslechu politika Igora Matoviče. Výslech, který se týkal i údajné korupce v koalici Radičové během volby šéfa prokuratury, v červenci 2011 podle prezidentského webu vedl zvolený generální prokurátor Čentéš. Ten pak tvrdil, že dokumenty skartovaly administrativní pracovnice. Později přiznal, že tak omylem učinil sám.

Jako další důvod Gašparovič uvedl politizaci celé volby generálního prokurátora.

Opozice Gašparovičův krok kritizovala. Například šéf liberální strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík považuje rozhodnutí hlavy státu za hanbu pro Slovensko. Předsedkyně poslaneckého klubu vládní strany Směr-sociální demokracie Jana Laššáková uvedla, že nová volba kandidáta na post generálního prokurátora by se mohla konat již na příští schůzi parlamentu, která začíná 29. ledna.