Mubarak viděl demonstrace z pohodlí svého paláce

Káhira – Někdejší egyptský prezident Husní Mubarak věděl o rozsahu protivládních demonstrací, sledoval je totiž na živých záběrech z kamer rozmístěných v Káhiře. Tvrdí to člen komise, který prošetřuje smrt protivládních demonstrantů. Kvůli podílu na násilí proti demonstrantům si Mubarak odpykává doživotní trest. Kvůli tomuto novému zjištění by ale mohl být proces s exprezidentem znovu obnoven.

Při protivládních demonstracích zahynulo 850 lidí. Mubarak musel kvůli násilnostem, při kterých umírali lidé, před soud, ten ho poslal na doživotí do vězení. Exprezident přitom během výslechů tvrdil, že jeho poradci jej o závažnosti situace neinformovali. Navíc se bránil, že nenařídil tvrdý zásah proti demonstrantům a ani o něm prý nevěděl. 

Jenže to teď vyvrací člen vyšetřovací komise Ahmad Ragíb. Podle něj měl přímo v prezidentském paláci Mubarak k dispozici živé záběry z kamer na ústředním káhirském náměstí Tahrír a v přilehlých oblastech. Mubarak tak „přímo věděl o všech zločinech, které se na náměstí udály“, aniž potřeboval bezpečnostní hlášení.   

Komise také tvrdí, že bezpečnostní síly proti demonstrantům používaly ostrou munici. Armáda to přitom popírá. Zda nová zjištění povedou k obnovení procesu, není zatím jasné. Nynější prezident Mursí ovšem slíbil prošetření násilností a exemplární potrestání viníků. 

Mubarak byl svržen předloni 11. února po 18 dnech nepokojů.