Policie obžalovala indické násilníky - změní se postavení žen v Indii?

Dillí – V Indii začíná soud s pěticí mužů, kteří v polovině prosince brutálně znásilnili třiadvacetiletou studentku. Policie dnes předala soudu obžalobu, první slyšení bude v sobotu. Útočníkům v případě prokázání viny hrozí trest smrti. Pět obviněných se bude zodpovídat ze znásilnění, napadení a vraždy. Šestý útočník je pravděpodobně nezletilý. O něm by měl rozhodovat soud pro mladistvé. Případ vyvolal v Indii masivní protestní akce a přitáhl pozornost k rozšířenému zneužívání žen v zemi.

Třiadvacetiletou studentku medicíny v polovině prosince brutálně znásilnila pětice mužů, přidal se k nim dokonce i řidič autobusu. Dívku zbili železnou tyčí, na následky zranění několik dní poté zemřela. Případ jde teď před soud, rozhořečená indická veřejnost pro viníky žádá trest smrti. Stejně tak obžaloba.

„Předložili jsme obžalobu proti pěti obviněným,“ řekl u soudu ve čtvrti Saket na jihu Dillí jeden z policistů, kteří se podíleli na vyšetřování případu. Obžalovací spis má přes 1 000 stránek. Jeho součástí je i výpověď napadené ženy, která nakonec závažným zraněním podlehla.

Právníci registrovaní u indického soudu, který bude řešit případ brutálně znásilněné studentky, předem odmítli hájit šestici obviněných mužů. Považují to za nemorální. Advokáta násilníkům přidělí vláda.

Obžalovanými jsou 33letý řidič autobusu Rám Singh, jeho 26letý bratr Mukeš Singh, jenž autobusy uklízel, dále 19letý prodavač ovoce Paván Gupta, 24letý myč autobusů Akšaj Singh a 20letý kondiční trenér Vinaj Šarma. Žalobce Rádžív Mohan pětici obžaloval mimo jiné ze znásilnění, z falšování důkazů, z únosu a vraždy.


Demonstrace proti násilí na ženách
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Dar Yasin

Na venkově by se znásilněním nikdo nezabýval

Indové v reakci volají po přísnějších trestech a důslednější ochraně žen. Někteří ale chtějí i větší osvětu, která by podobným napadením v budoucnosti zamezila. Žádají také zpřísnění legislativy. Stanislava Vavroušková z Orientálního ústavu Akademie věd ČR poznamenala v rozhovoru pro ČT, že takový je sice většinový názor, upozornila ale také na tradiční postoje na venkově. „Zarazil mě hlas organizace mužů z Harijány. Je to organizace, která dohlíží na veškerý život venkova ve státě Harijána. Tito muži žádají, aby soudy jednaly uvážlivě, nikoli pod tlakem, a aby zvážily trest smrti. Muži argumentovali tím, že na harijánském venkově jsou tyto události běžné a nikdo s nimi k soudu neběží,“ říká.

Již od 80. let se snaží ženské organizace v Indii o to, aby úřady přistupovaly k takovým případům zodpovědněji. I když je v Indii za znásilnění sazba doživotí, Stanislava Vavroušková si nevzpomíná, že by za takový čin někdy tento trest padl. V případě 23leté znásilněné Indky hrozí přitom viníkům až trest smrti proto, že obeť na následky napadení zemřela.

Znásilnění nebo sexuální obtěžování v Indii je podle Vavrouškové velmi časté. Je to tím, že indická společnost má konzervativní a patriarchální základ, který se v řadě vrstev dodržuje. „Muži měli v Indii vždy pocit, že ženy jsou tady proto, aby jim byly k dispozici, a to v jakémkoli smyslu,“ přibližuje Vavroušková. Ženy často napadení nehlásí, a pokud se odhodlají obrátit se na policii, musí často čelit arogantnímu přístupu nebo policisté rovnou případ zametou pod stůl.

V Indii dojde ke znásilnění každých 20 minut. Pod tíhou aktuálního případu se ale země začíná měnit. Kvůli sexuálnímu násilí skončil za mřížemi i regionální politik. Těsně předtím ho lynčoval rozzuřený dav. Navíc v současnosti čelí obvinění ze znásilnění pět členů parlamentu.


Chtěla postavit v rodné vesnici nemocnici

Svět ji zná jako „oběť hromadného znásilnění“. Rodina indické studentky, která koncem prosince zemřela na následky těžkých zranění způsobených násilníky, si ale dívku pamatuje především jako statečnou ženu, jež chtěla pomáhat chudým lidem ze svého kraje. Píše o tom zpravodajský server BBC.

Mladá Indka studovala v Dillí medicínu. Pocházela však z jedné z nejubožejších oblastí země ležící v severoindickém státě Uttarpradéš. Jejím snem bylo v budoucnu postavit nemocnici ve své rodné vsi. „Byla statečná, ničeho se nebála a byla plná života,“ řekl o dceři její otec poté, co dívčini rodiče a bratři v pondělí rozprášili popel studentky do řeky Gangy.

Hromadná modlitba za znásilněnou Indku
Zdroj: ISIFA
Autor: Virendra Singh Gosain/Hindustan Times via Getty Im

Jdu do nebe, ukázala bratrovi

Bratr, který jako poslední s dívkou před útokem mluvil, popsal svou sestru jako milující a nesmírně pracovitou. „Studovala dnem i nocí. Ani jsme netušili, kdy spí a kdy je vzhůru,“ řekl.

Krátce před útokem mu sestra telefonovala. „Sestra normálně přicházela domů do osmi večer. Když předpokládala, že se zdrží, většinou zavolala, kdy se vrátí. Toho dne volala kolem sedmé a řekla mi, že se trochu opozdí. Když jsem jí ale volal zpátky po osmé večer, nebrala telefon,“ vzpomínal bratr. O pár hodin později rodině telefonovali z nemocnice, kam ji odvezla policie. Rodině bylo sděleno, že dívku „potkala nehoda“.

Naposledy s ní bratr mluvil o Vánocích v nemocnici. „Ukázala mi pomocí prstů, že míří do nebe,“ řekl. Když nabyla v nemocnici vědomí, prosila prý o jídlo. „Konkrétně měla chuť na karamely. Doktor se jí zeptal, jestli by si nedala místo toho lízátko, a ona odpověděla, že ano,“ vylíčil dívčin otec.

Video Reportáž Václava Černohorského
video

Reportáž Václava Černohorského