Američané zabili v Pákistánu vůdce povstalců, s nímž vláda dohodla příměří

Péšávar – Nejméně 13 lidí zemřelo při útocích amerických bezpilotních letounů v Pákistánu, byl mezi nimi i jeden z povstaleckých vůdců mula Názir. Podle místních informace o jeho smrti zazněla také z amplionů u mešit, oficiálně ji ale nikdo nepotvrdil. Dva útoky se odehrály ráno na kmenových územích poblíž hranice s Afghánistánem.

Americké bezpilotní letouny udeřily hned dvakrát. Nejprve na hranicích s Afghánistánem při útoku v Jižním Vazíristánu zemřelo devět lidí, včetně Názira. Poté bezpilotní letoun zaútočil ještě jednou. Obyvatelé potvrdili, že slyšeli oznámení o mulově smrti z amplionů u mešit. Pokud vůdce povstalců opravdu zemřel, ještě dnes by se měl konat jeho pohřeb. 

Jeho smrt by přitom mohla být rozbuškou nových sporů mezi Washingtonem a Islámábádem. Názir totiž uzavřel s pákistánskou armádou dohodu o neútočení. Pákistánská armáda ho brala jako klíčového hráče ve snaze o mír. Názirovi bojovníci totiž neútočili na pákistánské cíle. Pro Spojené státy byl ale tento muž nepřítelem, protože organizoval útoky proti americkým silám v Afghánistánu. 

Názir přitom loni v listopadu přežil atentát sebevražedného útočníka. Ten na něj udeřil, když šel Názir do své kanceláře. Při explozi zemřelo sedm lidí, Názir byl jen zraněn. Žádná skupina se k útoku nepřihlásila, ale podezření padlo na znepřátelené ozbrojené skupiny, které s Názirem soupeřily o moc v Jižním Vazíristánu.