Na Kubě v loňském roce prudce vzrostl počet politických zadržení

Havana - Počet případů politicky motivovaného zadržení a uvěznění na Kubě v loňském roce opět dramaticky narostl. Letos se podle čtvrteční výroční zprávy nezávislé Kubánské komise pro lidská práva počet zatčení oponentů režimu dál zvýší. 

Víc než 6 600 lidí za mřížemi z politických důvodů - tak to podle ochránců lidských práv na Kubě vypadalo loni. Vedoucí aktivistické skupiny Elizardo Sánchez uvedl, že nárůst počtu uvězněných odráží rostoucí nespokojenost Kubánců a zároveň odhodlanost kubánských úřadů potlačit disent. „Nespokojenost narůstá kvůli všeobecné bídě a absenci naděje,“ řekl Sánchez.

Havana údaje skupiny pro lidská práva zpochybňuje a označuje ji za produkt protikubánských aktivit Spojených států a dalších zemí, které poskytují disidentům peníze a další pomoc. Kuba za Raúla Castra, který před téměř pěti lety nastoupil po svém bratru Fidelovi, zahájila tržně orientované ekonomické reformy, zároveň ale hodlá zajistit pokračování socialistického systému.

Podle Sáncheze jsou ale dosavadní změny nepatrné a nijak nezlepšily lidská práva ani životní podmínky obyvatel ostrova. To podle něj povede k dalšímu nárůstu počtu odpůrců režimu a zvýšení počtu zadržených a uvězněných. „Režim nadále zdokonaluje a posiluje svou represivní a propagandistickou mašinérii,“ řekl. Většina registrovaných zadržení bývá otázkou jen několika hodin. Podle Sáncheze ale roste počet Kubánců, kteří jdou z politických důvodů do vězení. Kuba většinu politických vězňů propustila v roce 2010 v rámci dohody s katolickou církví.