Starosta přicválal na oslíkovi a dostal pokutu

Passa Sete (Brazílie) - Brazilská soudkyně potrestala pokutou nově zvoleného starostu jihobrazilského města Passa Sete. Na svou inauguraci totiž přijel na oslu. Ceremonie nakonec skončila předčasně. Starosta tímto gestem reagoval na volební kampaň svého soupeře, který ho právě za osla označoval. Ve městě ale nově platí soudní příkaz, který jakékoliv nové odkazy na toto zvíře v místní politice zakazuje.

Soudkyně Luciane Glesseová rozhodla, že za oslí jízdu si Vaderlei Batista zaslouží pokutu odpovídající v přepočtu asi 5 000 korun za porušení zákazu odkazovat na osla. Batista se ale brání tím, že oslím příjezdem pouze plnil slib, který dal po zvolení svým voličům.

V říjnu během kampaně označil protikandidát Batistu kvůli jeho údajné nevzdělanosti oslem. V portugalštině se  slovo osel „burro“ používá také ve smyslu idiot. Soupeřovu nadávku ale Batista okamžitě využil a začal distribuovat trička s obrázkem osla. Slíbil také, že pokud bude zvolen, bude jezdit na oslíkovi. Jeho volební soupeři následně získali soudní zákaz používání zvířete v politice.

Inaugurační ceremonie se konala v úterý, ale kvůli údajně nedůstojnému příjezdu starosty byla předčasně ukončena. Passa Sete s asi 5 000 obyvateli leží ve státě Rio Grande do Sul.