Nálet bezpilotního letounu zabil v Pákistánu 10 lidí

Péšávar - Nejméně deset lidí bylo dnes zabito při náletu amerického bezpilotního letounu na severozápadě Pákistánu. Podle informací pákistánské rozvědky jsou oběťmi osoby napojené na radikální islámské hnutí Taliban. Není vyloučeno, že konečná bilance bude ještě vyšší. Lidé umírali i v sousedním Afghánistánu. Sebevražedný atentátník zde zabil čtyři lidi při útoku na tamní náčelníky kmenů.

Kampaň americké armády, která pomocí bezpilotních letadel útočí na území Pákistánu proti radikálním islamistům, má další oběti. Při náletu na tři komplexy v Babar Pehari v kmenové oblasti Jižní Vazíristán bylo podle dostupných informací zabito deset až 12 osob.

Podle zdrojů pákistánské rozvědky patřily komplexy bojovníkům z Talibanu, jež má úzké vazby na teroristickou síť al-Káida. Předpokládá se, že uvnitř budov byl mnohem vyšší počet lidí, a tudíž může vzrůst i počet obětí.

Počet náletů bezpilotních letounů se dramaticky zvýšil od roku 2009, kdy do úřadu amerického prezidenta nastoupil Barack Obama. Zatímco v roce 2007 bylo podobných náletů jen pět, v roce 2010 stoupl jejich počet na 117. Mnozí Pákistánci s americkými nálety nesouhlasí, jsou podle nich vměšováním do svrchovanosti země. Roztrpčují je také civilní oběti, které si útoky příležitostně vyžádají.

Maulví Názir v roce 2007
Zdroj: AP Photo
Autor: Ishtiaq Mahsud

Dnešní nálet následoval po středečním útoku amerických letounů, při nichž byl zabit mula Názir, velitel místní militantní skupiny. Jeho smrt ale vyvolala kontroverzi, protože zatímco schvaloval a patrně i připravoval útoky proti americkým silám v sousedním Afghánistánu, v Pákistánu uzavřel dvě mírové dohody s armádou a na pákistánském území neútočil.

O víkendu proti jeho smrti protestovaly tisíce obyvatel pákistánských kmenových území, kteří ho vnímali jako jednu z osobností udržujících v oblasti relativní klid a mír.

Čtyři mrtví při útoku na afghánské náčelníky kmenů

Dva sebevražední útočníci odpálili nálož připevněnou na vlastním těle během setkání kmenových náčelníků na jihu Afghánistánu. Útok si podle prvních informací vyžádal
čtyři mrtvé a 15 zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

„Odehrál se tu sebevražedný útok s použitím výbušniny v úřadu městské rady ve městě Spinbuldak. K explozím došlo uvnitř budovy během schůzky kmenových náčelníků,“ uvedl Džavád Fajsal, mluvčí guvernéra provincie Kandahár. 

Podle bilance, kterou na konci roku zveřejnila agentura AP, celkový počet násilností v Afghánistánu v roce 2012 klesl, stoupl ovšem počet zabitých příslušníků afghánské armády a policie. Podle statistik také dramaticky vzrostl počet útoků „zevnitř“, při nichž afghánští vojáci a policisté obrátili zbraň proti západním spojencům.