Policie v Bangladéš pálila do protestujících gumové projektily

Dháka - Gumové projektily a slzný plyn použila policie v Bangladéši proti lidem, kteří vyšli do ulic v protivládním protestu v rámci generální stávky. Tu svolalo spojenectví 18 opozičních stran, aby tak vyjádřilo nesouhlas se zvyšováním cen pohonných hmot. Při střetech s policií bylo zraněno 25 lidí.

Protestující házeli podomácku vyrobené třaskavé bomby z plechovek naplněných výbušninou a v centru Dháky zapálili nejméně šest vozidel.

Opoziční alianci vede bývalá bangladéšská premiérka Chálida Zijáová. Celodenní stávkou se snaží vládu odradit od ohlášeného devítiprocentního zvýšení cen paliv, které je už pátým zdražováním od roku 2009.

Vláda tvrdí, že zvyšování cen je nutné, aby se snížily dotace v odhadované výši přesahující 300 milionů dolarů ročně, které v současnosti na pohonné hmoty doplácí. Kritici míní, že zdražování jen zvedne inflaci, která je nyní devět procent. „Zdražení bude mít dominový efekt na cenu dopravy i na náklady na zemědělskou a průmyslovou výrobu,“ uvedl místní ekonom
Mukaddis Akaš.

Stávka uzavřela školy a obchody v Dháce, která má 15 milionů obyvatel. Nejezdí také většina hromadné dopravy. Neděle je v převážně muslimském Bangladéši pracovní den.