Dárci spermatu hrozí, že bude platit na dítě výživné

Washington - Kansaský soud řeší kuriózní případ. Dárce spermatu se brání tomu, aby musel platit výživné. Dokonce to po něm nechtějí ani rodiče dítěte. Jenže úřady trvají na svém - umělé oplodnění totiž neproběhlo v nemocnici, a tak nelze prokázat, jak vlastně k početí došlo.

Kuriózní příběh se začal psát v roce 2009, kdy se lesbický pár Angela Bauerová a Jennifer Schreinerová rozhodly pořídit si rodinu. „Narazil jsem na inzerát, kde hledaly dárce spermatu. Ani nevím proč, ale zaujal mě,“ vzpomíná dárce William Marotta.

Po pár schůzkách sperma přinesl. Sepsaná dohoda mluvila jasně – vzorek je zdarma a Marotta nebude mít žádné rodičovské ani finanční povinnosti. Za 9 měsíců se narodila dívka Mia.

Loni se ale partnerky rozešly. Jedna z nich přišla o práci a matka Mii požádala stát o sociální příspěvek. Úřad péče o rodinu a dítě ale rozhodl jasně - platit na dítě má Marotta. Podle kansaského práva je totiž automaticky otcem. Důvodem je to, že u oplodnění nebyl lékař.

  • Angela Bauerová a Jennifer Schreinerová
    Angela Bauerová a Jennifer Schreinerová zdroj: ČT24
  • William Marotta daroval sperma a teď mu hrozí placení výživného
    William Marotta daroval sperma a teď mu hrozí placení výživného zdroj: ČT24

Ženy teď tvrdí, že nevěděly, že přítomnost lékaře je nutná. Jenže roli mohla sehrát i cena – umělé oplodnění stojí v nemocnici v přepočtu 60 tisíc korun.

Willliam Marotta viděl Miu jen jedinkrát v životě, a to náhodou na ulici. Pokud ale soud prohraje, bude muset na dítě platit výživné, a to i zpětně. V přepočtu je to už 120 tisíc korun.