Střelec z Oaklandu před soud nepůjde, má schizofrenii

Oakland - Střelec z Oaklandu One Goh trpí paranoidní schizofrenií a nepůjde proto před soud. Čtyřiačtyřicetiletý muž korejského původu je obviněný, že loni v dubnu zastřelil sedm studentů na křesťanské univerzitě v Kalifornii. Pracovníkům školy i studentům se chtěl pomstít za to, že s ním prý špatně zacházeli na kurzech, které navštěvoval.

Zdroj: ISIFA Autor: Mark St George / Rex Features

Obhájci bývalého studenta korejského původu Onea Goha (44) už loni v listopadu oznámili, že jejich mandant trpí paranoidní schizofrenií. Soud jim dal za pravdu, a tak obviněný nakonec před soud nepůjde. Soudkyně Carrie Panettová projednání případu přerušila. Goh má jít na další psychiatrické testy a musí absolvovat léčbu. Každých 90 dní přitom budou odborníci zjišťovat, zda už není schopný účastnit se procesu. 

Gohova obžaloba má sedm bodů, mimo jiné je obviněn z vraždy a pokusu o vraždu. Loni v dubnu na oaklandské univerzitě postřílel sedm lidí. Na soukromé škole Oikos University chodil Goh na kurzy pro ošetřovatele. Pracovníkům školy i studentům se prý chtěl pomstít za to, že s ním údajně špatně zacházeli.    

Viník masakru v Oaklandu tak zatím před soud nepůjde, toto rozhodnutí přichází přitom v době, kdy se stále Spojené státy vzpamatovávají z masakru na základní škole v Newtownu. Tady v polovině prosince postřílel dvacetiletý Adam Lanza 20 malých dětí a šest učitelek. Před tím zabil svou matku a nakonec sám sebe.