Pentagon musí doplatit odškodné propuštěným homosexuálním vojákům

Washington - Pentagon musí doplatit odstupné bývalým příslušníkům americké armády s homosexuální orientací. Rozhodl o tom soud v Novém Mexiku. Vojáci museli v minulých letech z ozbrojených sil odejít právě kvůli své orientaci. Žalobu na ministerstvo obrany podal Americký svaz pro občanské svobody (ACLU). Z rozhodnutí soudu má Pentagon vyplatit asi 180 bývalým vojákům v přepočtu zhruba 47 milionů korun.

Zdroj: ISIFA Autor: Richard Ellis/Getty Images

Za nucený odchod z armády teď dostanou vojáci odškodné 2,4 milionu dolarů. Armádu museli opustit, protože jsou homosexuálové. Soud v Novém Mexiku teď armádní praxi z 90. let odsoudil a nařídil vyplatit 180 lidem odškodné. Pentagon už naznačil, že rozhodnutí soudu vyhoví. 

Od počátku devadesátých let platilo v americké armádě pro homosexuály pravidlo „neptej se a nemluv“. Kdo ho porušil, musel odejít. Na rozdíl od jiných vojáků přitom dostal jen polovinu odstupného. I když tohle letité pravidlo ve Spojených státech před dvěma lety oficiálně zrušili, vojáci se doplatku za odstupné nedočkali. 

Za jejich práva proto vyrazil do boje Americký svaz pro občanské svobody. Začalo to případem bývalého seržanta amerického letectva Richarda Collinse, který byl odejit z armády poté, co jeho dva kolegové oznámili nadřízeným, že se na veřejnosti líbal s partnerem. 

Podle ACLU byli homosexuální vojáci „vystaveni dvojnásobné diskriminaci“ – nejprve je vyhodili z armády kvůli sexuální orientaci a pak navíc nedostali ani celý finanční příspěvek na přechod k civilnímu životu. S těmito námitkami přitom u soudu uspěli.