Číňané stávkují druhým dnem proti cenzuře

Peking - Stovky lidí přišly i dnes před budovu čínského týdeníku Southern Weekly ve městě Kuang-čou (Kanton) podpořit stávkující novináře. Zaměstnanci listu, kterému se v minulosti podařilo odkrýt několik velkých kauz, protestují proti cenzuře. Stávku vyhlásili poté, co úřad pro propagandu přepsal novoroční úvodník na chvalozpěv na komunistickou stranu. Novináři proto požadují odchod jeho šéfa a větší svobodu tisku. Oddělení propagandy ÚV KS Číny ale uvedlo, že za incidentem v Southern Weekly stojí nepřátelské síly v zahraničí.

Úvodník, který původně volal po politických reformách, se po zásahu cenzury změnil v oslavu vládnoucí komunistické strany. Kampaň za svobodu vyjadřování, která je sledována také jako test nového vedení Komunistické strany Číny, podporuje na sociálních sítích množství řadových uživatelů i celebrity.

Nespokojenci dnes před redakci listu Southern Weekly přinesli smuteční květiny. „Podporujte Southern Weekly, vzdorujte cenzuře, vraťte mi svobodu slova,“ hlásal transparent, jenž držel v rukou jeden z účastníků demonstrace na invalidním vozíku. Někteří demonstranti měli tváře zakryté maskami inspirované britským revolucionářem Guyem Fawkesem, které se staly mezinárodním symbolem anarchistů poté, co byly zpopularizovány filmem V jako Vendeta. Ten nedávno odvysílala čínská státní televize. Policie protestu přihlížela, ale nezasahovala.

Demonstrace proti cenzuře v Číně
Zdroj: ČT24

„Když se dnes stane něco špatného novinářům, je to proto, že se zastávají ostatních. Pokud se neozveme kvůli problémům Southern Weekly, příště se nás už nikdo nezastane. Sdílíme stejný osud a měli bychom být hrdí na všechny, kteří se postaví nebezpečí,“ říká jedna z demonstrantek. Herečka Yao Chen (Jao Čchen), jejíž příspěvky sleduje 32 milionů lidí, umístila na svůj účet na mikroblogu logo deníku Southern Weekly, pod nímž citovala ruského disidenta Alexandra Solženicyna.

Video Reportáž Tomáše Etzlera
video

Reportáž Tomáše Etzlera

Původní verze novoročního úvodníku volala po demokracii, svobodě a dodržování práv a povinností daných ústavou. Ve verzi, která nakonec vyšla, se naproti tomu píše, že „čínský sen obrody byl téměř naplněn, díky vůdcům komunistické strany“. Šedesát novinářů listu Southern Weekend následně ve čtvrtek podalo stížnost na změny v článku, které byly podle nich učiněny na poslední chvíli a bez souhlasu oddělení, které má úvodníky na starosti. Někteří žurnalisté vyzvali k rezignaci provinčního šéfa propagandy.

KS Číny všechno hází na „nepřátele v zahraničí“ 

Zpravodaj ČT Tomáš Etzler sice připomíná, že demonstrace jsou v Číně na denním pořádku, většinou ale kvůli sporům o půdu nebo ničení životního prostředí. Protest vzdělaných mladých lidí tvořících novou střední vrstvu ve městech a požadujících základní lidské právo je v zemi nevídaný jev, zvlášť když dav skanduje hesla jako Konec komunistické diktatury! nebo Chceme svobodná média! Podporu stávkujícím novinářům dnes v Hong Kongu vyjádřil také prominentní obhájce lidských práv v zemi Tcheng Piao, sdružení hongkongských novinářů a hongkongský PEN klub. 

Naprostá kontrola informací, která v Čínské lidové republice funguje od jejího založení, je v jednadvacátém století neudržitelná, tvrdí novináři i spisovatelé. Nová generace novinářů v čínských médiích žádá svobodu informací a oslabení starého způsobu vládní kontroly médií. Zpochybňuje také legitimitu úřadu propagandy.

Oddělení propagandy Ústředního výboru komunistické strany Číny vydalo prohlášení, které připomnělo, že strana má nad čínskými médii absolutní kontrolu a že tento základní princip je neotřesitelný. Memorandum dále uvedlo, že za incidentem v Southern Weekly stojí nepřátelské síly v zahraničí. Uživatelé čínského internetu ale varují, že tato celá desetiletí opakovaná rétorika se stala ohranou písničkou, a v tomto případě už nemusí novému čínskému vedení jako vysvětlení stačit.