Ekonomický růst JAR znamená lepší život jen pro vyvolené

Kapské město - Jižní Afrika patří mezi státy s největším rozdílem mezi bohatými a chudými. Země sice zažila v posledních letech doslova ekonomický boom, profituje z něj ale jen hrstka lidí. Miliony Jihoafričanů jsou stále bez práce a pořádné střechy nad hlavou.

Gloria Munganiová přišla do Johannesburgu před jedenácti lety. Se svojí dcerou tu hledala práci a nový domov. Nakonec skončila v Diepslootu. Příležitostná práce její dcery je musí uživit obě. Střechu nad hlavou zatím mají, do pohodlného bydlení to má ale daleko.

„Když prší, máme tu všude vodu. Nepomáhá ani cementování podlahy. Je to tady velmi podmáčené. Nevím, kolik lidí tady žije. Je jich nejméně několik stovek tisíc. Co ale vím, je, že nezaměstnanost je tu obrovská,“ popisuje Gloria.

Centrum Johannesburgu s luxuními byty
Zdroj: ČT24

Nůžky mezi bohatými a chudými se v Jihoafrické republice rozevírají tak jako málokde na světě. A to i osmnáct let po konci apartheidu. Jen pár kilometrů od chudinských čtvrtí v Diepslootu se za vysokými ploty skrývá jiný život – svět opravdového luxusu. A další developerské projekty drahého bydlení rostou.

„Máme opatření a plány, které se nerovností a chudobou zabývají. Ale rozhodnutí musí přijít shora, aby bohatí nevydělávali tolik, nebo aby své jmění trochu lépe rozdělili mezi celou zemi,“ tvrdí analytička Michele Ruitersová.

Jižní Afrika je vůbec zemí rozmanitosti. Křesťané tu žijí vedle muslimů. Domorodí léčitelé nabízejí své služby jen o ulici dál od makléřů na burze. Mluví se tu jedenácti jazyky. Jedna věc ale Jihoafričany spojuje - bývalý prezident Nelson Mandela. Skončil v prosinci v nemocnici, modlila se za něho celá země.