Klaus přesvědčoval Merkelovou, že by měla EU směřovat jinam

Berlín – Václav Klaus naposledy ve funkci prezidenta odjel na návštěvu Německa. Český prezident se v Berlíně snažil přesvědčit kancléřku Angelu Merkelovou, aby EU směřovala jinam. Šéf Bundestagu podle něj pak označil přímou volbu prezidenta za chybu. O Evropské unii se bavil Klaus i s prezidentem Joachimem Gauckem.

Klaus přijel na poslední návštěvu Německa ve funkci hlavy státu. Odpoledne se v Berlíně setkal s Angelou Merkelovou. Pokusil se ji přesvědčit, že by Evropská unie měla upustit od další integrace. Merkelová na rozdíl od Klause vidí v pokračujícím utužování spolupráce mezi státy EU a eurozóny prostředek k překonání současné krize v měnové unii. Německo je také jedním z motorů těchto snah v EU. Prezident kancléřce věnoval knihu o svých názorech na nynější unii a ona mu prý slíbila, že si ji o víkendu přečte.

V Berlíně Klause se všemi poctami přivítal jeho německý protějšek Joachim Gauck. Po společném obědě německý prezident před Klausem, který je známý svými euroskeptickými postoji, přiznal, že Evropská unie v mnoha ohledech nesplnila naděje, které se do ní vkládaly, nicméně stojí za to tuto krizi překonat.

„V současnosti převažují u mnoha občanek a občanů (EU) především obavy a strach. V mnoha věcech EU opravdu nesplnila všechny naděje, které jsme do ní vkládali,“ prohlásil Gauck. „Svoboda a odpovědnost, nároky a úsilí, trh a stát - to všechno dát znovu do dobré rovnováhy musí být náš cíl v Evropě. Nemůžeme si být jistí, jak to dopadne. Jsem si ale jistý, že má smysl pokusit se společně překonat krize a zajistit Evropu jako velký prostor svobody,“ dodal Gauck před Klausem.

Gauck v projevu ocenil také Klause za jeho snahu o udržení svobody v zemi a vyzdvihl také výjimečně dobré vztahy mezi Německem a Českem. „Dnes jsou vztahy mezi Čechy a Němci na všech úrovních blízké a plné důvěry,“ prohlásil německý prezident.

Joachim Gauck k Václavu Klausovi:

„Pane prezidente, během 20 let vaší politické kariéry jste si vydobyl pověst muže, který stojí za svým politickým názorem… Jsem si jistý, že si zachováte svého kritického ducha a zůstanete ostrým komentátorem politického a ekonomického dění.“


Klaus taktéž označil vztahy mezi oběma zeměmi za výjimečné, poděkoval přitom za práci německému velvyslanci v Praze a českému velvyslanci v Berlíně. „Německo je pro Česko nejdůležitějším obchodním partnerem, investorem a spojencem. Češi sledují dění ve vaší zemi se zvláštním zájmem a vím, že je to i naopak. Velmi silné a pozitivní jsou navíc i lidské a osobní kontakty.“

Klaus: Obavy z kriminality kvůli amnestii jsou dětinské 

Klaus se dnes v Německu vyjádřil také k obavám, že by mohla po amnestii v ČR vzrůst v Německu kriminalita. Saský ministr vnitra Markus Ulbig se v tomto smyslu již dříve vyjádřil. Podle Klause jsou ale takové obavy absurdní: „To je opravdu jen aprioristická reakce, že jsme měli problémy s nějakými českými lidmi, kteří dělali špatné činy, a teď se může stát, že to amnestie zvýší. To je absurdní, legrační, dětinské a opravdu nedůstojné, abychom se o tom vážně bavili,“ prohlásil Klaus.

Klaus se v Německu setkal také s předsedou dolní parlamentní komory Norbertem Lammertem. Bavili se spolu o přímé volbě prezidenta. Lammert se k ní vyjádřil velmi kriticky. „Jednoznačně mi bylo vykládáno panem prezidentem Spolkového sněmu, že pro Německo by nepadalo v úvahu udělat takovou chybu jako přímou volbu, že by to totálně rozházelo celý německý ústavní systém. Já si to myslím o našem také, ale proto jsem se zájmem poslouchal jeho ostrou reakci,“ prohlásil Klaus.

Klaus byl na poslední návštěvě v Německu v roce 2008. Teď se sem ale přijel ke konci svého funkčního období rozloučit s německými politickými špičkami. Oplácí tím říjnovou návštěvu prezidenta Gaucka v ČR. Gauck se v Česku dokonce jako první prezident Německa poklonil v Lidicích památce obětí vyhlazení této středočeské obce.

Video Návštěva Václava Klause v Německu
video

Návštěva Václava Klause v Německu