Propašovat bombu do polského parlamentu? Žádný problém…

Varšava – Tři kilogramy materiálu využitelného pro výrobu bomby se bez povšimnutí ochranky podařilo loni v prosinci propašovat polským novinářům do budovy Sejmu. Stalo se tak jen měsíc poté, co policie odhalila záměr krakovského profesora odpálit před dolní komorou parlamentu silnou nálož. O novinářském testu bdělosti parlamentní ochranky dnes informovala polská média.

Muži, kteří záměrně odložili novinářské průkazy, prošli údajně hlídaným bočním vchodem budovy až do sněmovního sálu a nakonec aktovku s potenciálně nebezpečným obsahem položili v konferenční místnosti, kde právě zasedala skupina poslanců. Experti z varšavské Vojenské technologické akademie potvrdili, že z materiálu by se bomba vyrobit dala. 

Loni v listopadu policie zadržela 45letého muže, který se chystal odpálit silnou nálož před budovou parlamentu v době, kdy by se zasedání účastnili premiér Donald Tusk a prezident Bronislaw Komorowski. K výbušninám měl přístup jako vědecký pracovník na zemědělské univerzitě v Krakově. Gazeta Wyborcza poté zveřejnila vládní informace z roku 2010, podle nichž jsou budovy parlamentu velice špatně chráněné proti teroristickému útoku a jsou dokonce jedny z nejzranitelnějších na světě.