Americké finance bude řídit Lew, hymnu zazpívá Beyoncé

Washington - Dosavadní personální šéf Bílého domu Jack Lew se pravděpodobně stane budoucím americkým ministrem financí. Na post ho podle deníku Wall Street Journal nominuje prezident Barack Obama. Toho čeká 21. ledna inaugurační oslava, přísahu složí v soukromí o den dřív. Současný ministr financí Timothy Geithner úřad opouští. Chtěl tak učinit již loni, zůstal ale na přímou prosbu prezidenta.

Pokud Lewa potvrdí Senát, bude se nový ministr financí zcela lišit od těch posledních. Lew je totiž znám spíše jako loajální demokrat a rozpočtový odborník než autorita na finančních trzích s širokými kontakty v obchodním světě.

Lewovým hlavním úkolem bude najít politickou dohodu o úsporách a daních, která by kvůli vysokému americkému zadlužení zabránila drastickým automatickým škrtům. Takzvaný pád z fiskálního útesu je díky poslednímu kompromisu o dva měsíce oddálen.

Obama koncem prosince nominoval demokratického senátora Johna Kerryho do funkce příštího ministra zahraničí, v pondělí pak navrhl republikána a bývalého senátora Chucka Hagela na funkci ministra obrany a svého protiteroristického poradce Johna Brennana na ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Barack Obama a Hilda Solisová
Barack Obama a Hilda Solisová

Odchází i ministryně práce

Také dosavadní ministryně práce Hilda Solisová dnes oznámila, že ze své funkce odstupuje. Potvrdil to Bílý dům, podle něhož na svých místech i v druhém Obamově funkčním období naopak zůstává ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusová, ministr spravedlnosti Eric Holder a ministr pro záležitosti veteránů Eric Shinseki. Solisová byla první Američankou hispánského původu, která vedla velké ministerstvo. Obama ji v dnešním prohlášení označil za „neúnavnou obhájkyni pracujících rodin“. Jejího nástupce zatím neoznámil.

Barack Obama a John Kerry
Barack Obama a John Kerry

Na Obamově inauguraci zazpívá hymnu Beyoncé

Americkou hymnu na druhé Obamově inauguraci zazpívá Beyoncé. Umělkyně a její manžel, rapper Jay-Z, šéfa Bílého domu podporovali v předvolební kampani. Kromě ní na slavnosti k uvedení Obamy do úřadu vystoupí i písničkář James Taylor a zpěvačka Kelly Clarksonová.

Televizní stanice NBC News připomněla, že Beyoncé a Taylor vystoupili již na první Obamově inauguraci v roce 2009. Zazpívali tehdy v americkém hlavním městě u Lincolnova památníku na koncertu předcházejícímu obřadu. Beyoncé poté zpívala i na jednom z tradičních plesů, které následují po inauguraci.

Letošní inaugurace bude podle amerických médií menší než ta první. Zatímco před čtyřmi lety uvedení prvního šéfa Bílého domu s africkými kořeny v americkém hlavním městě sledovaly téměř dva miliony lidí, letos se jich očekává mnohem méně. Druhé inaugurace obecně bývají střízlivější, Obama navíc už nebudí takové nadšení jako před čtyřmi roky. Inaugurační oslava se uskuteční v pondělí 21. ledna. Slavnostní přísahu ale Obama složí už o den dříve v soukromí. O den později by si ji pak měl zopakovat před veřejností.