Přes Sýrii znovu letěla balistická raketa

Damašek - V Sýrii byla znovu použita balistická střela krátkého doletu. Podle Severoatlantické aliance raketa dopadla na syrské území na severu země. Podobný incident se stal před týdnem. Mezinárodní zmocněnec pro sýrii Lachdar Brahímí mzitím vyzval prezidenta Asada k odchodu a kritizoval jej za promarnění příležitostí k vyřešení krize.

„Zaznamenali jsme včera vypálení neřízené balistické rakety krátkého doletu. Podobný incident se stal 2. a 3. ledna. Všechny tyto rakety byly vypáleny ze syrského vnitrozemí a zasáhly sever země,“ sdělil zástupce NATO. Od začátku prosince bylo v Sýrii podle statistiky vedené v NATO vypáleno nejméně 15 balistických raket. „Používání těchto zbraní je dokladem naprostého pohrdání životy Syřanů,“ sdělil zdroj. Popis odpovídá raketám Scud, jež má ve svém arzenálu syrská armáda.

Z podobných incidentů má obavy Turecko, na jehož území loni dopadlo několik střel vypálených ze Sýrie. NATO proto vyhovělo žádosti Ankary a posílá na jih Turecka protiraketový systém Patriot. První technika i obsluha už do Turecka vyrazily.

V roce 2013 byl jeho režim obviněn vládami některých členských států OSN z použití mezinárodně zakázaných chemických zbraní.
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/YAHYA ARHAB

Brahímí konečně ukázal tvář, kritizuje syrský tisk

Syrské sdělovací prostředky ostře kritizovaly zmocněnce OSN pro Sýrii Lachdara Brahímího. V rozhovoru pro BBC ve středu naznačil, že ve svém dalším mírovém plánu nepočítá s tím, že by Asad nebo vysocí představitelé jeho vlády mohli být členy přechodného vedení Sýrie, o němž se uvažuje. List Al-Vatan napsal, že Brahímí konečně odhalil svou pravou tvář, kterou zatím skrýval za maskou nezaujatosti. Podle listu je Brahímí pěšákem, který plní úkoly západních zemí.

Syrský prezident vyzval v projevu k mobilizaci proti povstalcům. Zároveň nabídl jednání s těmi, kdo údajně nezradili Sýrii. 

Nedlouho po projevu se začalo vyjadřovat i mezinárodní společenství. „Zdá se, že to, co bylo řečeno, je opakování předchozích iniciativ, které zjevně nefungovaly. Situaci nijak nezlepšily. A teď se to v podstatě neliší. Je to vlastně možná ještě víc sektářské a jednostranné,“ komentoval Brahímí a vyzval Asada k odchodu: „Myslím, že zejména lidé v Sýrii říkají, že vládnutí jedné rodiny po dobu 40 let je příliš dlouhá doba. Takže změna musí být reálná. Myslím, že prezident Asad by se mohl chopit vedení v reakci na požadavek svých obyvatel, a ne mu odolávat,“ dodal Brahímí.