Austrálie toho chce před dalšími vedry uhasit co nejvíc

Sydney – Australští hasiči pokračují v hašení požárů, které stále zuří na řadě míst země. Snaží se je dostat pod kontrolu, než se po krátkém ochlazení vrátí vlna veder s teplotami, jež by podle meteorologů mohly lámat dlouhodobé rekordy.

Hasiči v posledních týdnech zaznamenali v Austrálii na 130 požárů, z nichž nejméně 15 stále hoří. Jen v nejlidnatějším státě Nový Jižní Wales oheň zničil 350 000 hektarů lesa, buše, polí a pastvin, a zabil tisíce ovcí. Zatím nebyla potvrzena žádná lidská oběť. Mezi nejhůře postižené oblasti patří také Tasmánie, kde shořelo více než sto domů. Plameny se blíží mimo jiné k bývalé vojenské oblasti jižně od Sydney, kde australská armáda do poloviny 70. let testovala bomby a která je údajně posetá nevybuchlou municí.

V posledních dnech teploty přesahovaly 40 stupňů, ale ve středu přišlo konečně ochlazení. Už na pátek ale meteorologové předpovídají další horko a příští týden by Austrálie mohla zažít teploty přesahující 50 stupňů Celsia.

Mapa teplot v AustráliiStřední Austrálie je pro příští pondělí na nové předpovědní mapě vyznačena purpurově červeně, což znamená, že teploty budou stoupat nad 50 stupňů Celsia. Růžovofialová barva pak je nachystaná pro teploty od 52 do 54 stupňů Celsia, což znamená, že příští týden má potenciál lámat staré rekordy. Dosud nejvyšší teplota 50,7 stupně Celsia byla v Austrálii naměřená v lednu 1960 ve městě Oodnadatta ve státě Jižní Austrálie.


Nejohnivější léto nedávné historie zažila Austrálie v roce 2009, kdy si požár způsobený sérií bouří ve státě Viktorie vyžádal 173 obětí.

Video Hasiči dál bojují s požáry napříč Austrálií
video

Hasiči dál bojují s požáry napříč Austrálií

Prarodiče zachránili před ohnivým peklem pět vnoučat

Prarodiče nedaleko tasmánské metropole Hobart zachránili život svým pěti vnoučatům ve věku od dvou do 11 let, když jejich domov sežehl jeden z lesních požárů. Fotografie babičky Tammy Holmesové obklopené malými dětmi, jak se po krk ve vodě drží dřevěného mola, obletěly svět.

Tammy Holmesová se svými vnoučaty
Zdroj: ČT24

„Viděli jsme ohnivá tornáda, která se blížila k nám… a potom už všechno hořelo, všude kolem nás,“ popsal situaci otec Bonnie Walkerové, jež nechala děti na hlídání svým rodičům a odjela na pohřeb. Když dům lehl popelem, spasil rodinu únik do moře. Pětice dětí se společně s dědečkem a babičkou tři hodiny tísnila pod dřevěným molem s hlavami těsně nad vodní hladinou, kde bylo ještě možné dýchat. Okolní vzduch byl plný kouře. „Věděla jsem, že je to obrovský úkol, udržet tři neplavce nad hladinou. Pomoci jim mohli jen moje matka, otec a nejstarší dcera,“ podotkla Walkerová. Dědeček Tim Holmes nakonec rodinu zachránil svým odvážným činem, když pár set metrů od mola našel malou loďku, na níž ji odvezl do bezpečí.