Prestižní čínský týdeník vyšel, ale jenom někde

Peking - V Číně dnes nakonec přece jen vyšlo další číslo prestižního týdeníku Southern Weekly, jehož novoroční vydání se stalo terčem cenzorů. List je ale k dostání jen v Pekingu nebo v Šanghaji, v jihočínské provinciii Kuang-tung, kde vychází, si ho lidé nekoupí. Jak upřesnil zpravodaj ČT Tomáš Etzler, tamním prodejcům bylo řečeno, že dnes týdeník nedostanou, možná až příští týden. Vláda se touto cestou snaží utlumit protesty, které cenzurní zásah v posledních dnech vyvolal.

Southern Weekly je velmi vlivné médium. Podle Etzlera jde o jednu z mála publikací, kde se novináři nebojí psát pravdu a upozorňovat na aktuální problémy. V jeho novoročním čísle měl vyjít úvodník volající po politických reformách, po zásahu cenzorů se ale změnil v oslavu vládnoucí komunistické strany. To vyvolalo rozsáhlou kampaň za svobodu vyjadřování, demonstrace stovek lidí před redakcí a dokonce prý i stávku novinářů týdeníku. Na sociálních sítích protest podpořilo množství řadových uživatelů i celebrity, z nichž některé mají miliony stoupenců. Šedesát novinářů podalo stížnost na změny v článku, někteří vyzvali k rezignaci provinčního šéfa propagandy, kterého osobně ze změn v článku viní.

Podle Etzlera ale jde tentokrát o malé vítězství novinářů v boji za svobodu slova a proti cenzuře. Podobné protestní akce totiž většinou končí tím, že žurnalisty zavřou nebo je vyhodí z práce, což se tentokrát nestalo.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera