V Belfastu po několika dnech zavládl klid

Belfast - Severoirský Belfast má za sebou téměř po týdnu nepřetržitých nepokojů první klidnou noc. Demonstrace vyvolalo rozhodnutí katolické většiny v městské radě, že britská vlajka se na radnici objeví pouze v určitých dnech. Proti tomu se ostře postavili loajalisté. Klid má ale trvat jen několik dní.

Spory o vyvěšování britské vlajky mezi oběma stranami trvají už měsíc. Vrcholit ale začaly před týdnem, kdy proti desítkám protestujících musela zakročit policie. Vzduchem létaly kameny i zápalné láhve. Některým radním anonymové vyhrožovali smrtí. „Tohle je naprosto neakceptovatelné. Je to útok na demokracii. Útok proti vůli většiny lidu Severního Irska,“ zlobí se člen Alianční strany Severního Irska Chris Lyttle.

Nepokoje zkomplikovaly život také obchodníkům, kteří se těšili na tržby z povánočních výprodejů. Kvůli nepokojům se lidem do města příliš nechce a zisky klesají až o polovinu. Podobně jsou na tom belfastské hotely i restaurace.

„Máme-li tu spor, jako je tento, musí to mít ekonomický dopad. Ulice byly zablokované, lidé nechodili ven, neutráceli, nejedli v restauracích, nenavštěvovali bary. Řada turistů se rozhodla sem nejezdit,“ říká novinář BBC Jim Fitzpatrick.

Jediný, komu se povedlo spor o vlajku na pár dní zastavit, je britská vévodkyně Kate. Na počest jejích včerejších 31. narozenin vlajka na radnici zůstane několik dní v kuse. Obě znesvářené strany ale upozornily, že tím jejich problémy rozhodně nekončí.