Atentáty v Pákistánu vzaly přes 115 životů

Kvéta (Pákistán) - Více než 115 mrtvých a přes 200 zraněných si vyžádala série pumových explozí v pákistánských městech Kvéta a Mingora. Zřejmě nejhorší útok se odehrál v Kvétě na neklidném jihozápadě Pákistánu. Při dvojím bombovém atentátu u kulečníkové herny podle policie zahynulo nejméně 81 lidí a více než 100 dalších utrpělo zranění.

Bomby v Kvétě explodovaly v rozmezí asi deseti minut. Po druhém výbuchu se prý budova kulečníkové herny zřítila. Mezi mrtvými a zraněnými je mnoho šíitských muslimů, které radikální sunnité považují za odpadlíky a v poslední době proti nim vystupňovali své útoky v tomto regionu.

Kvéta je metropolí konfliktní provincie Balúčistán a ozbrojené skupiny zde vedou desítky let boj za větší autonomii tohoto území a větší zisky z tamních nalezišť ropy a zemního plynu. Již dříve během dne otřásla exploze bomby rušnou obchodní čtvrtí Kvéty. Zabito přitom bylo nejméně 11 lidí a více než 40 dalších utrpělo zranění. Podle pákistánských úřadů byl útok zřejmě namířen proti příslušníkům polovojenských jednotek. Přihlásila se k němu Spojená balúčská armáda, jedna z ozbrojených skupin bojujících za větší nezávislost této oblasti.

Další nálož explodovala během shromáždění věřících ve městě Mingora v pákistánském údolí Svát na severozápadě země. Výbuch usmrtil 21 lidí a více než 60 dalších zranil. Podle lékařů bilance nemusí být konečná. Policie původně tvrdila, že explozi v tomto největším městě regionu způsobila láhev s plynem. Policejní šéf ale později sdělil, že šlo o bombu.