Financial Times: Evropa si po Klausově odchodu oddychne

Londýn/Paříž - Ať vyhraje volby kdokoli, nového českého prezidenta uvítá Evropa s úlevou, protože to bude znamenat konec Václava Klause - popudlivého prezidenta, který jednou přirovnal Evropskou unii k Sovětskému svazu, napsal britský list Financial Times.

Klaus, který je architektem liberálních reforem z počátku 90. let, měsíce zdržoval ratifikaci Lisabonské smlouvy, stavěl se proti připojení země k euru a je skeptický vůči krokům k jednotnější Evropě, napsal deník a připomněl, že český prezident odmítl nad svým sídlem vyvěsit evropskou vlajku.

Podle listu by první přímé prezidentské volby v České republice měly přinést proevropského vůdce. „Není pochyb o tom, že pověst Prahy jako nejvíce euroskeptického hlavního města po Londýnu se po Klausově odchodu nejspíš změní,“ napsal britský ekonomický deník.

Podle něj jsou volby také rozptýlením od hospodářských potíží. „Malá a otevřená česká ekonomika se propadla, když její export do eurozóny stagnuje. Vláda premiéra Petra Nečase je hluboce nepopulární kvůli utahování opasků, které zavedla kvůli omezení rozpočtového deficitu,“ píší Financial Times.

Klaus se ve světě proslavil popíráním globálního oteplování

Připomínají také, že „odcházející prezident byl na mezinárodní scéně ostře kritizován, když zpochybňoval globální oteplování“. Klaus odchází uprostřed ostré vnitropolitické kontroverze poté, co se rozhodl omilostnit více než čtvrtinu z 23 000 odsouzených vězňů v zemi a ukončit proces v několika ostře sledovaných korupčních kauzách, podotkly.

Mezinárodní zpravodajové tvrdí, že Klausův odchod uvítá mnoho evropských hlavních měst, která často rozčilovala jeho přímočará podezíravost vůči evropské integraci, píše na svých webových stránkách britská zpravodajská stanice BBC.